Blednutie prstov (Raynaudov syndróm)

Editor: | 25. septembra 2019

Stáva sa, že máte studené ruky a zbelajú vám prsty? Zároveň sa zníži ich citlivosť a hybnosť? Môže ísť o Raynaudov syndróm. Zlé prekrvenie môže byť dôsledok nesprávneho životného štýlu, ale aj už symptómom vážnejšieho ochorenia.

Obrázok: Blednutie prstov (Raynaudov syndróm)

Hľadáte riešenie blednutia prstov?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis blednutia prstov (Raynaudovho syndrómu) a príčiny vzniku

V prípade blednutia prstov (Raynaudovho syndrómu) ide o lokálnu vasoneurózu. Jedná sa o záchvatové stiahnutie ciev prstov s klasickým zblednutím. Vznikajú takzvané biele, mŕtve prsty (latinsky digiti mortui). Následne dochádza k ich sčervenaniu, ktoré je spôsobené opätovným roztiahnutím ciev a urýchlením krvného prúdu.

Počas týchto fáz je pociťovaná znížená citlivosť prstov, chlad, bolesť či brnenie.

Raynaudov syndróm je potrebné odlíšiť od Raynaudovej choroby.

Kým Raynaudova choroba znepríjemňuje život vyššie uvedenými prejavmi, v prípade Raunaudovho syndrómu môže dôjsť až k dlhodobému zníženiu alebo zastaveniu prívodu krvi. Hrozí poškodenie, odumieranie tkaniva prstov.

V prípade Raynaudovho syndrómu ide o sprievodné ochorenia vážnejších chorôb:

 • reumatických
 • arteriálnych,
 • neurologických
 • nádorových a ďalších ochorení.

Najčastejšou príčinou záchvatu Raynaudovho syndrómu je chlad, vlhko, prúdenie vzduchu alebo námaha.

Chorobou blednutia prstov ochorejú častejšie ženy – fajčiarky.

Liečba Raynaudovho syndrómu – zbavte sa ťažkostí

Rozlíšenie, či ide len o reaktivitu ciev (Raynaudova choroba) alebo o celkové ochorenie (Raynaudov syndróm), je prvou úlohou vyšetrenia.

Od stanovenia správnej diagnózy sa odvíja návrh liečby a charakter sledovania do budúcnosti.

Základom nefarmakologickej liečby je prevencia stresu a emočných výkyvov, ktoré môžu viesť k rozvoju príznakov. Ideálne je vyhýbať sa chladu, udržiavať ruky v teple. V zime používať rukavice. Okamžite prestať s fajčením.

Farmakologická liečba znamená nasadenie blokátorov kalciových kanálov. Tie spôsobia dlhodobé uvoľnenie hladkého svalu krvnej cievy.

3D pulzná terapia Biomag pomáha riešiť príznaky blednutia prstov (Raynaudovho syndrómu).

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Raynaudov fenomén – druh vazoneurózy charakterizovaný výrazným zbelaním prstov rúk vyvolaným chladom, ktoré následne zmodrajú, potom sčervenajú a objavuje sa ich bolesť.
 • Vazoneuróza – porucha funkcie ciev prejavujúca sa zlým prekrvením určitých oblastí tela, napríklad rúk.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade blednutia prstov?

 • Uplatňuje sa vazodilatačný efekt.
 • Stimuluje mikrocirkuláciu okysličenej krvi a živín v exponovanom tkanive.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Klinicky najvýznamnejšie účinky 3D pulznej terapie Biomag u pacientov s blednutím prstov spočívajú najmä v vazodilatačnom (zlepšujúcom prekrvenie) a spazmolytickom (uvoľňujúcom spazmy) efekte.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Pulznú magnetoterapiu používa takmer celá rodina. Moja matka sa vďaka nej dokonca vyliečila z ťažkej choroby. Dnes má pulzná magnetoterapia u nás doma nezastupiteľnú úlohu, plní vlastne funkciu akéhosi „domáceho lekára“.

Paní Paťhová, Trhová Štěpánov

S prístrojom Biomag sme spokojní o čom svedčí to, že je používaný denne. Prístroj vrelo odporúčam každému, pretože čím skôr ho pri začínajúcich zdravotných problémoch budete používať, tým bude jednoduchšie tieto problémy zmierniť či odstrániť

František Zeman, Semily

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag – Teraz za akčnú cenu

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celej Slovenskej republike.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať. Cena tejto služby sa pohybuje zvyčajne okolo 70 €, podľa vzdialenosti od najbližšieho partnera Biomag.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu u vás alebo u najbližšieho partnera Biomag. Teraz úplne bezplatne!

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

Vyskúšať prístroje môžete teraz bezplatne

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.