Bolesti čeľustného kĺbu

Editor: | 17. októbra 2019

Trápi vás bolesť čeľuste v mieste kĺbu? Šíri sa do zubov, krku či hlavy? Objavuje sa pukanie pri pohybe čeľuste a cítite obmedzenia pri otváraní úst? Na vine môže byť niektoré z ochorení čeľustného kĺbu.

Bolesti čeľustného kĺbu
Obrázok: Bolesti čeľustného kĺbu

Hľadáte riešenie bolestí?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis bolestí čeľustného kĺbu a príčiny vzniku

Čeľustný kĺb čiže temporomandibulárny kĺb (TMK) patrí medzi tie najzložitejšie a najvyťaženejšie v ľudskom tele.

Bolesť kĺbu môžete cítiť pri pohybe čeľustí, ale aj v pokoji. Môže sa objavovať priamo v kĺbe i šíriť sa do krku, zubov, hlavy alebo ucha. Niekedy môže byť počuť pukanie alebo môže dôjsť k sťaženému otváraniu úst.

Príčiny vzniku ochorenia a následnej bolesti čeľustného kĺbu môžu byť rôznorodé.

Problémy môžu vzniknúť v dôsledku úrazu, artrózy či artritídy. Pri strese časté zatínanie zubov môže viesť k bolesti čeľustného kĺbu. Zmena zhryzu napríklad po vytrhnutí zuba alebo aplikácia nesprávnej výplne zuba môžu spôsobiť taktiež problémy.

Na zistenie pravej príčiny bolesti a určenie liečby je mnohokrát potrebná spolupráca odborníkov z viacerých zdravotných odborov (stomatológie, ORL, fyzioterapie či psychológie).

Liečba bolestí čeľustného kĺbu – zbavte sa ťažkostí

Liečba môže byť zdĺhavá a vyžaduje trpezlivosť pacienta.

Konzervatívna liečba vedie k upokojeniu akútneho stavu. Je odporúčaný kľudový režim, nesteroidné antiflogistiká na zmiernenie bolestí, ďalej obmedzenie otvárania úst a mäkká strava.

Ak sú problémy s bolesťou čeľustného kĺbu spôsobené štrukturálnymi príčinami (napríklad artrózou), je možné mierniť symptómy ochorenia.

Pri funkčných poruchách (napríklad pocitu „vyskočenia“ kĺbovej hlavičky alebo tiež bolesti z preťaženia svalov) dokáže fyzioterapia liečiť príčinu ťažkostí.

Terapia pri bolesti čeľustného kĺbu sa skladá z manuálneho ošetrenia mäkkých tkanív v okolí čeľustného kĺbu, hlavy a krčnej chrbtice, z mobilizácie čeľustného kĺbu, a predovšetkým zo špeciálneho cvičenia.

Niekedy sa využívajú aj rôzne pomôcky, ako napríklad nákusná dlaha. V zložitejších prípadoch sa volia obstreky a najťažšie prípady sa riešia chirurgicky.

V rámci rehabilitačnej starostlivosti významne pomáha na bolesti čeľustného kĺbu 3D pulzná terapia Biomag a to ako v akútnom štádiu ochorenia, tak v jeho doliečovaní.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Nákusná dlaha – snímateľná stomatologická plastová pomôcka, používa sa najčastejšie na liečenie nočného škrípania zubov alebo liečenie niektorých ochorení čeľustných kĺbov.
 • Bruxizmus – nočné škrípanie zubov.
 • Nesteroidné antiflogistiká – nesteroidné antireumatiká či nesteroidné protizápalové lieky (aspirín, ibuprofen …).

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade bolesti čeľustného kĺbu?

 • Pomáha tlmiť bolesti.
 • Má spazmolytický efekt.
 • Pôsobí proti zápalom.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) na zníženie bolesti kĺbov sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia vykonaná v roku 2014 tímom A. Fouda z Káhirskej univerzity potvrdzuje účinnosť liečby bolesti čeľustného kĺbu práve pulznou terapiou (PEMF) v porovnaní s 3 ďalšími spôsobmi liečby. Z uvedeného vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag vďaka svojmu analgetickému efektu môže zmierniť bolesti kĺbov a znížiť opuchy.  Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Prístroj ani neupratujeme, je stále v pohotovostnej polohe na kresle, a tak pri pozeraní na televíziu sa obaja striedame pri liečbe svojich problémov. Vieme, že uľaví od bolesti a pri dlhšom používaní pomôže.

František Holásek, Traplice

Pristroj používame 10 rokov. Liečime sa s ním celá rodina. Pri bolestiach nám problém odznie za cca 2-3 dni. Využívame aj magnetizáciu vody.

Daniela Bábiková, Nitra

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.