Chrupavky, poškodenie menisku, regenerácia

Editor: | 4. marca 2020

Bolí vás v kolene, máte ho opuchnuté a nie je možné ním ohýbať? Na vine môže byť poškodená chrupavka. Úraz, náhly pohyb, rýchla rotácia môžu byť príčinou postihnutia menisku. Aj tu platí, čo najskôr navštíviť lekára, včas začať liečbu, aby poškodenie nebolo trvalé.

Chrupavky, poškodenie menisku, regenerácia
Obrázok: Chrupavky, poškodenie menisku, regenerácia

Hľadáte riešenie poškodenej chrupavky?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis chrupavky, menisku a príčiny vzniku poškodenia

Chrupavka je tkanivo, ktoré pokrýva kĺbové konce kostí. Je elastickej štruktúry a umožňuje výrazné zníženie trenia kontaktných plôch.

Meniskus sa nachádza vo vnútri kolenného kĺbu a je tvorený väzivovou chrupavkou. Je pevný a pružný a jeho funkciou je tlmiť nárazy, prenášať a rozkladať hmotnosť tela a brániť opotrebeniu kĺbovej chrupavky.

Jeho poškodenie býva prvým krokom k ďalšiemu poškodeniu celého kĺbu. Neustále sa prestavuje, a dochádza tak k reparácii jej poškodenia. Zvýšená záťaž a nadmerné poškodzovanie môže prekročiť regeneračnú schopnosť a znižuje sa jej výška. Kosť pod ňou reaguje zvýšenou bolestivosťou. Dráždenie kĺbovej výstelky vedie ku zmnoženiu tekutiny v kĺbe, k obmedzeniu hybnosti, prípadne k blokádam.

Typickou chorobou chrupavky, ktorá spôsobuje jej stratu, je bolestivá artróza kĺbov.

Úraz menisku je jedno z najčastejších postihnutí kolenných kĺbov. Poranenie je sprevádzané silnou bolesťou, opuchom a následne je obmedzená pohyblivosť v kĺbe. Môže byť počuť prasknutie, lupnutie. Vzniká väčšinou zle koordinovaným rotačným pohybom v kĺbe, veľmi častým napríklad pri športe.

Liečba poškodenej chrupavky, menisku – zbavte sa ťažkostí

Liečba poškodenej chrupavky musí byť včas začatá, pretože poškodenie kĺbu bude časom nevratné. Veľký význam má prevencia (optimálna váha, cvičenie na kĺby a svaly).

Liečba je komplexná, od chirurgickej (vrátane autológnej implantácie chondrocytov), medikamentózna cez zvýšený príjem chondroprotektívnych látok (kĺbová výživa) až po kontrolované cvičenie a fyzikálnu terapiu.

Poranenie menisku má väčšinou chirurgické riešenie. Je vykonávaná artroskopia kolena, ktorá zaistí priamy pohľad na celý kĺbový povrch, chrupavku, väzy, menisky a púzdro kĺbu. Ide o vyšetrovaciu, zároveň aj miniinvazívnu operačnú metódu.

3D pulzná terapia Biomag má využitie pri liečbe poškodenej chrupavky a menisku. Jej cieľom je predchádzať poškodeniu hlavne u športovcov a ťažko fyzicky pracujúcich a liečebno pôsobiť na podporu regenerácie chrupaviek a mäkkých tkanív kĺbu.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Perichondrium – obal chrupavky z väziva, zaisťuje jej výživu.
 • Reparácia – nahradenie zničeného alebo poškodeného tkaniva náhradným tkanivom.
 • Autológna implantácia chondrocytov – je biomedicínska liečba, ktorá opravuje škody v kĺbovej chrupavke.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade poškodenej chrupavky?

 • Pôsobí proti zápalom a opuchom.
 • Má hojivý a regeneračný efekt.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty 3D pulznej terapie Biomag (PEMF) v prípade poškodenej chrupavky spôsobenej artrózou sú podložené napríklad klinickou štúdiou vykonanou na Sienskej univerzite v roku 2016. Tá potvrdzuje významné zníženie bolesti u pacientov trpiacich artrózou kolenného kĺbu, ktorým bola aplikovaná práve 3D pulzná terapia. Z uvedeného vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag môže pomôcť zmierniť problémy spojené s artrózou kĺbov. Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Manžel používa magnetoterapiu na koleno a teraz aj syn na meniskus. Blahodárnym účinkom prístroje verím, na každého to môže pôsobiť inak.

Hana Hrdličková, Zaječice

Manžel dlhodobo používal prístroj na poranený trojklanný nerv, ktorý mu bol poškodený pri zubnom zákroku. Ja som úspešne využívala po operácii menisku. Už 14 dní po operácii som chodila bez palíc.

Pí. Hermanová, Karviná

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag – Teraz za akčnú cenu

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celej Slovenskej republike.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať. Cena tejto služby sa pohybuje zvyčajne okolo 70 €, podľa vzdialenosti od najbližšieho partnera Biomag.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu u vás alebo u najbližšieho partnera Biomag. Teraz úplne bezplatne!

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

Vyskúšať prístroje môžete teraz bezplatne

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.