Dna

Editor: | 4. marca 2020

Trpíte bolesťami kĺbov nohy či ruky, máte opuchy? Môže ísť o dnu. Tú nie je ľahké v počiatočnej fáze odhaliť. Často dá o sebe vedieť rýchlym nástupom bolesti, napuchnutým a červeným palcom nohy. Nechajte sa vyšetriť lekárom, ten odoberie krv a moč, vyhodnotí hladinu kyseliny močovej a odporučí vhodnú liečbu.

Dna
Obrázok: Dna

Hľadáte riešenie dny?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis dny a príčiny vzniku

Dna (podagra, pakostnica alebo latinsky arthritis uratica) je chronické metabolické ochorenie. Je jedným z najčastejších prejavov porúch metabolizmu purínov. Ide o poruchu látkovej výmeny, kedy sú zvýšené hodnoty kyseliny močovej v krvi.

Klinické príznaky sa objavujú až v dospelosti opuchmi kĺbov, začervenaním a veľkou bolesťou kĺbov. Najčastejšie je postihnutý kĺb palca nohy, ďalej potom päty, kolena, zápästia či kĺby prstov ruky.

Zápal po niekoľkých dňoch až týždňoch odznie, nastupuje bezpríznakové obdobie. Ďalší záchvat dny môže prísť po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch.

Čo sa deje pri dne v tele?

Kyselina močová a kryštály jej solí sa hromadia v najmä málo prekrvených tkanivách (napríklad v kĺbových chrupavkách, v okolí kĺbov, šliach, ale i v obličkách).

Vyvolávajú zápal, ktorý sa prejaví bolesťou, začervenaním, opuchom a následne dochádza k artrotickým zmenám, ktoré môžu viesť k deformitám a k obmedzeniu pohyblivosti kĺbov, alebo u obličiek k poškodeniu ich funkcie.

Na vzniku dny sa podieľa viacej faktorov: nadmerná konzumácia jedla (najmä mäsa), alkoholu, ďalej tiež únava, stres, nadváha, genetika, nezdravý životný štýl alebo užívanie niektorých liekov (diuretík).

Liečba dny – zbavte sa ťažkostí

Liečba je založená na dodržiavaní prísnej diéty s nízkym obsahom nukleoproteínov.

Môžu byť predpisované lieky znižujúce tvorbu kyseliny močovej a lieky urýchľujúce jej vylučovanie.

Jedlá sóda, citrónová voda či jablkový ocot je prírodná cesta, ako pomôcť vyplaviť kyselinu močovú z tela.

Vhodný je každý liečebný postup, ktorý zlepšuje cirkuláciu krvi v postihnutých kĺboch a tkanivách a pôsobí protizápalovo a analgeticky.

3D pulzná terapia Biomag spĺňa vyššie uvedené vlastnosti a môže byť pre chorých dnou významným pomocníkom, ktorý pomáha predchádzať akútnym stavom a zmenšuje poškodzovanie postihnutých tkanív.

 

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Nukleoproteín – vzniká spojením nukleovej kyseliny a bielkoviny..
 • Diurektikum – liečivo podporujúce vylučovanie moču.
 • Hyperurikémia – zýšená hladina kyseliny močovej v krvi.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade dny?

 • Pôsobí proti zápalom, opuchom a bolestiam.
 • Zlepšením mikrocirkulácie pomáha zlepšiť odbúravanie kyseliny močovej z kĺbov.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

 

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Klinicky najvýznamnejšie účinky 3D pulznej terapie Biomag u pacientov s dnou spočívajú v analgetickom (protibolestivom) efekte.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Na dnu používam „medical program“. Úplne sa nevyliečila, ale veľa tlmí bolesť.

Jiří Šuchman, Studená

Mám artrózu 3 stupňa, svalový reumatizmus, dnu. Po 5 mesiacoch používania magnetoterapie bolesti v pokoji ustúpili a teraz verím, že budem môcť trochu dôstojnejšie žiť.

Jaroslava Linhartová, Nová Včelnice

Veľmi mi pomáha na liečenie astmy, na kĺby a na dnu. Skoro každý deň prístroj používam na bolesti chrbta.

Bohuslav Broučková, Dubenec

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.