Pri ischiase môžu byť prvým signálom občasné bolesti v oblasti bedrovej a krížovej chrbtice a ako také môžu predchádzať akútnemu poškodeniu medzistavcových platničiek a vypudeniu jej jadierka do chrbticového kanála s následným útlakom koreňa ischiadického nervu najčastejšie v prechode bedrovej a krížovej chrbtice (L – S1).

Pri lumboischiadickom syndróme (seknutie v krížoch, úsad, ischias, lumbago) ide o útlak koreňových nervov v oblasti bedrovej a krížovej chrbtice s vystreľovaním do dolnej končatiny s výraznou akútnou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou.

Často ischias vzniká po prechladnutí a zápale nervu (neuritis ischiadica) a po fyzickej záťaži pri nefyziologickej polohe. Príčinou ischiasu je najčastejšie prudký pohyb, zdvíhanie bremena v nefyziologickej polohe a pod.

Pri ischiase dochádza k bolestivým kontraktúram hlbokých svalov okolo chrbtice. Projekcia bolesti pri lumboischiadickom syndróme sa líši podľa lokalizácie vybočenia.

Pri vybočení platničky medzi stavcami L3 – L4 vedie bolesť po prednej strane nohy, pri postihnutí medzi stavcami L4 – L5 sú popisované bolesti na boku nohy – lampasová projekcia a pri vybočení platničky L5 – S1 bolesť vychádza zo stavca cez zadnú časť nohy do päty.

Prečítajte si nižšie výsledky klinických štúdií dokazujúcich mieru úspešnosti nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie pri liečbe tohto ochorenia.

Viac klinických štúdií podľa diagnóz:

Súvisiace diagnóza: Ischias (akútny)