Tenisový alebo tiež golfový lakeť je ochorenie svalových a šľachových úponov lakťového kĺbu (radiálny epicondylus humeru). Preťažené bývajú predovšetkým svaly naťahujúce zápästie (extenzory zápästia) a svaly obracajúce ruku dlaňou nahor (supinátory).

Rizikové faktory chronickej formy tenisového lakťa u športovcov môžeme ovplyvniť znížením tréningovej záťaže a kompenzačným cvičením. U ťažko fyzicky pracujúcich môže pomôcť striedanie činnosti v priebehu smeny. Ochorenie vedie k bolesti až nemožnosti úchopu predmetu do ruky a poklesu svalovej sily.

Liečba je dlhodobá. Je možná ako konzervatívna, tak chirurgická starostlivosť, kľudový režim, ortézy, ľadové obklady, analgetiká, kortikoidy a pri neúspechu až operačný zákrok. V rámci konzervatívnej liečby hrá najdôležitejšiu úlohu fyzioterapia, teda pulzová magnetoterapia a ďalšie.

Pulzná magnetoterapia pri tejto diagnóze pomáha tlmiť bolesť a podporuje proces hojenia spoločne s ostatnou liečbou. Zápalové ochorenia šliach a úponov majú tendenciu k chronickému výskytu a opakovane sa objavujú pri predčasnom zaťažení a nedostatočnom doliečení a rekonvalescencii. Z tohto dôvodu je vhodné pulznú magnetoterapiu aplikovať preventívne aj v kľudovom štádiu.

Prečítajte si nižšie výsledky klinických štúdií dokazujúcich mieru úspešnosti nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie pri liečbe tohto ochorenia.

Viac klinických štúdií podľa diagnóz:

Súvisiace diagnóza: Tenisový lakeť