Zápal prostaty, čiže benígna hypertrofia prostaty (BHP), je časté ochorenie mužov, výskyt ktorého stúpa s vekom a začína cca od 50 rokov.

Zväčšenie, opuch a zápalové zmeny vedú k sťaženému prietoku moču a tým k častému močeniu v malých porciách. Jedná sa o progresívne ochorenie, ktoré môže skončiť zlyhaním funkcií dolných močových ciest a obličkovou nedostatočnosťou.

Zápal prostaty výrazne obťažuje a je rizikovým faktorom aj na vznik malígneho ochorenia prostaty. Prostata rastom utláča spodinu močového mechúra a dochádza k reflexnému spazmu hladkej svaloviny hrdla močového mechúra, prostaty, časti močovej trubice a vzniká anatomická obštrukcia.

Zväčšená prostata v dôsledku benígnej hyperplázie sa prejavuje poruchami močenia – hovoríme o symptómoch dolných močových ciest na podklade benígnej hyperplázie prostaty a klinicky sa prejaví poruchami vyprázdňovacími, mikčnými, retenciou moču, infekciou močových ciest, hematúriou až hydronefrózou a renálnou insuficienciou.Liečba zápalu prostaty je farmakologická – najčastejšie sa podávajú inhibítory 5-alfa-reduktázy, alfablokátory, fytoterapeutika a chirurgická (TUR a i.).

Prečítajte si nižšie výsledky klinických štúdií dokazujúcich mieru úspešnosti nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie pri liečbe tohto ochorenia.

Viac klinických štúdií podľa diagnóz:

Súvisiace diagnóza: Zápal prostaty, zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia – BHP)