Pri zlomeninách vedie zlepšenie látkovej výmeny a mikrocirkulácie okysličenej krvi v tkanivách vďaka využitiu magnetoterapie k odplaveniu metabolitov a k stimulácii procesov hojenia.

Urýchlenie hojenia a regenerácie po aplikáciách nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie pri zlomeninách je dokázané na kostiach aj na mäkkých tkanivách a je vysvetľované nešpecifickým podráždením cytoplazmatickej membrány, kde dochádza k aktivácii metabolického reťazca, ktorého kľúčovým bodom je zmena pomeru cAMP/cGMP a ďalej zvýšená aktivácia osteoklastov v prípade hojenia kostí.

Magnetoterapia výrazne urýchľuje hojenie zlomeniny, aktivuje tvorbu nového tkaniva (rýchla stavba kostného tkaniva a zavápnenie) a vedie k zvýšeniu citlivosti na parathormón. Je preto využívaná na urýchlenie hojenia zlomenín, hojenia pseudoartróz (pakĺbov), na spevnenie uvoľnených a bolestivých endoprotéz.

Vplyvom nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie stúpa hladina proteoglykánov v chrupavke až o 22% (podľa Chvojky), čo umožňuje hojenie zlomeniny a regeneráciu chrupavky, ktorá je inak ovplyvniteľná len ťažko a v obmedzenej miere. Zrýchlenie hojenia zlomenín bolo preukázané nielen na kostiach, ale aj v prípade mäkkých tkanív.

Prečítajte si nižšie výsledky klinických štúdií dokazujúcich mieru úspešnosti nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie pri liečbe tohto ochorenia.

Viac klinických štúdií podľa diagnóz:

Súvisiace diagnóza: Zlomeniny