Operácia bedrového kĺbu (i endoprotéza), umelý kĺb – TEP

Editor: | 14. januára 2020

Máte úporné bolesti v bedrovom kĺbe a nedajú vám spať? Trvajú už dlho a bežné lieky nezaberajú? Je možné, že vám lekár navrhne výmenu kĺbu za umelý. Kvalitnou rehabilitačnou starostlivosťou pred aj po operácii možno dosiahnuť návrat k bežným činnostiam každodenného života.

Operácia bedrového kĺbu (i endoprotéza), umelý kĺb - TEP
Obrázok: Operácia bedrového kĺbu (i endoprotéza), umelý kĺb – TEP

Hľadáte riešenie bolestí?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis operácie bedrového kĺbu a príčiny jej nutnosti

Operácia bedrového kĺbu (endoprotéza) je náhrada kĺbu, poškodeného opotrebením či úrazom, kĺbom umelým. Najčastejšie ide o náhradu z kombinácií kovu a plastu. Prvé umelé bedrové kĺby boli použité už v päťdesiatych rokoch.

Najčastejšie sa operuje bedrový kĺb. Kolenných kĺbov je zhruba o polovicu menej. Vyvíjajú sa aj náhrady ďalších kĺbov – ramenných, lakťových, členkových, ale aj kĺbov prstov.

V súčasnej dobe sa často pristupuje k miniinvazívnej operácii bedrového kĺbu, ktorá znamená pre pacienta okrem menšej jazvy tiež minimálnu stratu krvi, kratší pobyt v nemocnici a rýchlejší návrat k bežným aktivitám.

Indikácia na operáciu a implantáciu umelého kĺbu je IV. stupeň jeho opotrebenia, tiež ak zlyháva konzervatívna liečba. Ide o stav, keď je významne porušená funkcia kĺbu, alebo je kĺb zdrojom veľmi intenzívnych bolestí.

Najčastejším dôvodom operácie sú:

 • artrózy,
 • kostné nádory,
 • zlomeniny,
 • reimplantácie,
 • a ďalšie.

Liečba pred a po operácii bedrového kĺbu – zbavte sa ťažkostí

V priebehu niekoľkých dní po operácii v závislosti na odporúčaní ošetrujúceho lekára je správne kĺb postupne zaťažovať. S pomocou barlí je možné realizovať prvé kroky.

Po prepustení z nemocnice je postupne pacient odovzdaný do rehabilitačnej starostlivosti. Jej cieľom je dosiahnuť plného zaťaženia kĺbu a umožniť návrat k bežným činnostiam každodenného života.

Pacient má nárok na začatie kúpeľnej starostlivosti. Nastúpiť do kúpeľov často môže aj priamo z nemocnice.

Významnú úlohu v rámci rehabilitácie má 3D pulzná terapia Biomag. Ide o rehabilitačnú metódu, ktorá je plne použiteľná aj v prípadoch kedy sú u pacientov implantované kovové materiály ako endoprotézy, skrutky, dlahy, stenty a ďalšie.

3D terapia Biomag je indikovaná pred operáciou, kedy zlepšuje vitalitu tkanív, a tiež po operácii na urýchlenie hojenia a návrat plnej hybnosti. Okrem toho sa uplatní aj pri uvoľňovaní endoprotéz na zlepšenie stavu kostného tkaniva a spevnenie protézy.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Reimplantácia – termín znamená opakovanú, spätnú implantáciu.
 • Endoprotéza – protéza, vkladá sa do ľudského organizmu (napríklad totálna endoprotéza bedra – TEP).

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade operácie bedrového kĺbu?

 • Pôsobí proti bolestiam.
 • Má regeneračný efekt na kostné tkanivo.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Klinicky najvýznamnejšie účinky 3D pulznej terapie Biomag u pacientov po operácii bedrového kĺbu spočívajú v analgetickom (protibolestivom), regeneračnom a hojivom efekte.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Prístroj používam na endoprotézy v oboch kolenách. Kolená ma nebolia, chodím bez palíc.

Marie Řeháčková, Vršce

Som po TEP oboch kolien. Magnetoterapia mi tiež pomáha, hlavne keď si obe nohy pokladám na ten väčší magnet.

Eva Jánošová, Rumburk

Som po operácii ľavého bedrového kĺbu-totálna endoprotéza. Za 3 mesiace od začiatku používania magnetoterapie, tj. 6 mesiacov od operácie bedra, môžem chodiť bez palíc, s plným zaťažením.

Mgr. František Bartoňek, Šumvald

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.