Pásový opar – herpes zoster

Editor: | 6. decembra 2018

Charakteristika programu pásový opar – herpes zoster: Pásový opar (herpes zoster) je infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus varicella-zoster zo skupiny herpetických vírusov. Infekcia prebieha v dvoch fázach. Primoinfekcia pásového oparu je typická pre detský vek a je známa pod názvom ovčie kiahne. Toto ochorenie sa počas života vyskytuje len raz. Po dobu primárnej infekcie vírus putuje pozdĺž senzorického nervu z kože do príslušného ganglia, kde zostáva v latentnej fáze. Replikácia (zmnoženie) tohto vírusu je potláčaná bunkovou a humorálnou imunitou. Druhá fáza ochorenia pásového oparu nastáva pri poruche tejto imunity (najmä bunkovej), kedy môže dôjsť k reaktivácii vírusu.

 

Vírus následne putuje pozdĺž nervu do kože, čo je sprevádzané výsevom vezikúl v určitom kožnom dermatome a vzniká pásový opar. Takýto stav môže nastať v dôsledku vyššieho veku, stresu, traumy, imunosupresívnej či cytostatickej terapie, nádorového ochorenia, imunodefektu či po ožiarení. Za normálnych okolností dochádza v priebehu života k reaktivácii len jedenkrát. Recidívy herpesu zoster sú zriedkavé, môžu však upozorňovať na možnosť nádorového ochorenia alebo na AIDS. Typickou lokalizáciou pásového oparu sú miesta priebehu nervov medzi rebrami na hrudníku a ďalej niektoré časti tváre okolo prvej vetvy trojklanného nervu.

Komplikáciami s pásovým oparom sú ohrozené osoby, ktoré doteraz neprekonali ovčie kiahne a môžu byť prvýkrát infikovaní varicella zoster vírusom a tehotné ženy môžu kontaktom s chorým ohroziť plod. Najobávanejšou komplikáciou pásového oparu (herpesu zoster) je postherpetická neuralgia. Liečebne sa podávajú antivirotiká, protizápalové masti, vitamíny a lieky proti bolesti. Očkovacie vakcíny majú úspešnosť predovšetkým proti ťažkým priebehom ochorenia.

Využitie magnetoterapie pri pásovom opare

Ako účinnú prevenciu pásového oparu môžeme označiť celkové posilňovanie imunity. Súčasťou starostlivosti môže byť aplikácia nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag, ktorá jednak tlmí bolesť, urýchľuje hojenie, regeneráciu a celkovo stimuluje obranyschopnosť.

Skúsenosti pacientov

S prístrojom Biomag sme spokojní o čom svedčí to, že je používaný denne. Prístroj vrelo odporúčam každému, pretože čím skôr ho pri začínajúcich zdravotných problémoch budete používať, tým bude jednoduchšie tieto problémy zmierniť či odstrániť.

František Zeman, Semily

Pravidelne navštevujeme potrebných lekárov a v medziobdobí podľa potreby zapíname prístroj Biomag, na ktorý sa môžeme spoľahnúť, že nám pomôže urýchliť hojenie a zmierni bolesť.

Ladislav a Marie Kubovi, Praha

Aplikácia magnetoterapie pri pásovom opare

Pri pásovom opare aplikujeme v akútnej fáze denne opakovane protibolestivé frekvencie 4 – 6 Hz a v rekonvalescencii 50-81Hz so stimulačným efektom. Aplikujeme na bolestivé miesta výsevu a plochý aplikátor na segment chrbtice.

Môžete liečiť aj tieto ťažkosti

  • Parkinsonov syndróm (Parkinson)
  • Lupienka – psoriáza
  • Kliešťová encefalitída – rekonvalescencia
  • Reuma (progresívna polyartritída, reumatoidná artritída)
  • Artritídy kĺbov
  • Pásový opar – herpes zoster

Magnetoterapia a pásový opar – Vaše otázky

Chcete sa dozvedieť viac o aplikácii magnetoterapie pri pásovom opare? Kontaktujte nás!
S dôverou sa na nás obráťte, odpovieme na Vaše otázky týkajúce sa uplatnenia magnetoterapie pri pásovom opare.

Zákazník

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívne dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.