Pomočovanie u detí (enuréza)

Editor: | 25. februára 2020

Má vaše dieťa viac ako 5 rokov a stále sa v noci pomočuje? Podstatné je dieťa ničím nestresovať, netrestať ho a zájsť k odbornému lekárovi. Ten dieťa vyšetrí a zvolí vhodné opatrenia na čo najkratšie zbavenie sa pomočovania (enurézy).

Obrázok: Pomočovanie u detí (enuréza)

Hľadáte riešenie pomočovania?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis pomočovania u detí a príčiny vzniku

Ako pomočovanie (enurézu, latinsky enuresis) označujeme nočný mimovoľný únik moču u detí starších ako 5 rokov. Väčšina pomočujících sa detí má normálne fungujúci močový mechúr a normálny priebeh spánku, ale neprebudí sa, keď sa močový mechúr naplní a dôjde k pomočeniu.

Takzvanú primárnu nočnú enurézu má dieťa, ktoré nebolo nikdy v noci suché.

Sekundárna nočná enuréza je u detí, u ktorých sa nočné pomočovanie opäť objavilo po dlhšom období suchých nocí (aspoň pol roka). Jej príčina býva psychická (rozvod rodičov, úmrtie v rodine a podobne).

Enuréza je častejšia u chlapcov ako u dievčat. Dokonca ňou trpí 1% dospelých ľudí.

Príčinou môže byť zvýšená produkcia moču počas spánku, znížená kapacita močového mechúra, ťažkosti s prechodom medzi spánkom a bdelosťou či genetická predispozícia.

Nočné pomočovanie je stresujúcim faktorom, môže spôsobiť vznik psychologických problémov, sociálny handicap či pocity menejcennosti.

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa trpí enurézou, odporúčame navštíviť lekára. Ten vylúči prípadné závažnejšie postihnutie močových ciest a vhodne volenou liečbou urýchli doznievanie enurézy.

Liečba pomočovania u detí – zbavte sa ťažkostí

Liečba je časovo náročná a vyžaduje trpezlivý prístup celej rodiny.

Spočíva v režimových opatreniach, a to je rozloženie príjmu tekutín počas dňa a jeho obmedzenie vo večerných hodinách. Ďalej je dôležitý pravidelný spánok a vymočenie sa tesne pred spaním.

Rýchly efekt má liek znižujúci nočnú produkciu moču (dezmopresín).

Ďalšou možnosťou je použitie enuretického alarmu, ktorý spustí a prebudí dieťa pri močení.

3D terapiu Biomag možno využiť doplnkovo na liečbu pomočovania u detí, jej cieľom je podporiť celkovú starostlivosť protizápalovým a myorelaxačným pôsobením.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Stopurin – chmeľový výťažok z rastliny chmeľu otáčavého, ktorý pomáha deťom naučiť sa ovládať nutkanie na močenie, alebo sa zbaviť únikov moču v spánku (pôsobí cez aromatické výpary výrobku).
 • Inkontinencia – stav, kedy dochádza k ne-dobrovoľného úniku moču, deje sa v bdelom stave.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade pomočovania u detí?

 • Pôsobí proti zápalom.
 • Má myorelaxačný efekt.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) v prípade pomočovania u detí sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia vykonaná Urologickým vedeckým inštitútom v Soule potvrdzuje, že liečba pomocou pulznej terapie (PEMF) dokáže, i znížiť frekvenciu vyprázdňovania, tak i zvýšiť kapacitu močového mechúra. Z publikovaného textu vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag môže pomôcť pri liečbe týchto ťažkostí.í.  Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

S prístrojom Biomag sme spokojní o čom svedčí to, že je používaný denne. Prístroj vrelo odporúčam každému, pretože čím skôr ho pri začínajúcich zdravotných problémoch budete používať, tým bude jednoduchšie tieto problémy zmierniť či odstrániť.

František Zeman, Semily

Mala som problémy s močovým mechúrom, tak som prístroj začala používať na všetky problémy 3x denne. Teraz ho používam ako prevenciu tak 2x denne. Som s ním spokojná.

Jarmila Merbitzová, Chlumec

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.