Princíp pulznej magnetoterapie (PEMF)

Editor: | 3. júna 2019

Pre fyzikálnu terapiu na princípe elektromagnetických pulzov sa najčastejšie používa pojem pulzná (pulzová) magnetoterapia. Tiež je možné stretnúť sa s názvom elektromagnetická terapia alebo indukčná terapia. V angličtine sa obvykle používa skratka PEMF. Základným princípom pôsobenia tejto terapie je generovanie elektromagnetických pulzov.

Generované pulzy prenikajú cez odev aj ľudské tkanivo, až do miesta aplikácie. Tieto pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu), vďaka ktorým pulzná magnetoterapia ovplyvňuje rôzne zdravotné stavy.

Aké sú účinky, efekty a vlastnosti tejto metódy? Ako dosiahnuť najlepšie výsledky? Tieto a ďalšie informácie sa dočítate v ďalšej časti tejto stránky. Dozviete sa tu tiež ako vybrať kvalitné prístroje magnetoterapie a čo si prečítať pred začiatkom aplikácií.Základné efekty - princíp

Pôsobenie pulznej magnetoterapie sa delí na niekoľko základných efektov. Tieto efekty sú kľúčové pre účinnosť liečby.
Zobraziť viac

Účinky magnetoterapie

Magnetoterapia ovplyvňuje rad zdravotných ťažkostí. Aplikuje sa na rôzne časti tela a využíva ju niekoľko medicínskych odborov.
Zobraziť viac

Počet aplikácií

Pre dosiahnutie očakávaných účinkov je nutné dodržať minimálny počet a pravidelnosť aplikácií pulznej magnetoterapie.
Zobraziť viac

Prístroje magnetoterapie

Prístroje pre pulznú magnetoterapiu na trhu majú rôzne parametre, a preto sa aj spektrum účinkov týchto prístrojov líši.
Zobraziť viac

Ďalšie informácie. Prehľadne a podľa jednotlivých tém.

Medzi ďalšie informácie patrí tiež popis odporúčaných aplikátorov a vybavenia prístrojov. Dôležité sú zásady bezpečnej obsluhy a kontraindikácie magnetoterapie. Môžete si prečítať možnosti nastavenia parametrov elektromagnetických pulzov a nižšie nájdete aj článok o histórii tejto metódy, prípadne zoznam odbornej literatúry.
Programy a vybavenie prístrojov

Prístroje Biomag sú vybavené rôznym počtom výstupov a tie majú rôzny výkon. Každý model má tiež iný počet vstavaných programov, ktoré sú zamerané na rôzne zdravotné stavy.

Zobraziť viac

Výber aplikátorov

Aplikátory sa delia na tri základné typy: solenoidy, plošné a lokálne. Tieto typy potom pôsobia buď viac do hĺbky, na väčšie časti (plochy) tela alebo lokálne. Typy, ktoré sú veľmi významné, sú COMBI aplikátory s technológiou 3D.

Zobraziť viac

Tabuľka efektov

Prístroje pre pulznú magnetoterapiu generujú rôzne terapeutické frekvencie. Tabuľka efektov slúži pre prehľad prevažujúcich terapeutických účinkov podľa frekvencií.

Zobraziť viac

Tvar pulzov, intenzita a rozmietanie

Frekvencia je dôležitý parameter pulznej magnetoterapie. Rovnako tak tvar pulzov, intenzita a rozmietanie. Ak to prístroj umožňuje, môžu skúsení používatelia tieto parametre upravovať a kontrolovať.

Zobraziť viac

Polarita a frekvencia pulzov

Každé elektromagnetické pole má svoju južnú alebo severnú polaritu. Elektromagnetické pulzy majú rôznu frekvenciu. Tieto a ďalšie parametre napríklad určujú efekt skôr tlmiaci alebo naopak stimulačný.

Zobraziť viac

Magnetické pole Zeme

Planéta Zem produkuje magnetické pole. Každý živý organizmus na toto magnetické pole reaguje. Magnetosféra tiež chráni povrch planéty proti kozmickému žiareniu.

Zobraziť viac

Príliš silné magnetické pole

Veľmi silné magnetické pole môže byť nielen rizikové, ale aj škodlivé. Zvyčajne sa s týmto silným poľom nestretneme, ale aj tak existujú situácie a miesta, ktorým je dobré sa vyhnúť.

Zobraziť viac

História

História pulznej magnetoterapie je pomerne dlhá. Táto uznávaná metóda vznikla zo širokého spektra experimentálnych aj praktických metód, ktoré dosahovali rôznych výsledkov.

Zobraziť viac

Literatúra svet

Ako zdroj ďalších informácií je možné použiť, okrem zoznamu českej literatúry, aj tento zoznam svetovej literatúry o pulznej magnetoterapii a magnetickom poli.

Zobraziť viac

Literatúra ČR

Ako ďalší zdroj informácií, je možné použiť zoznam českej literatúry o pulznej magnetoterapii a magnetickom poli.

Zobraziť viac

Vyjadrenie

Pulzná magnetoterapia je klinicky uznávaná metóda na udržanie dobrého zdravotného stavu. Pomáha tlmiť bolesti, podporuje látkovú výmenu, zlepšuje imunitný systém a regeneračnú schopnosť organizmu.

Zobraziť viac

Cena magnetoterapie

Výber terapie, prístroje a aplikátorov je veľmi zložitý. Kontaktujte nášho špecialistu a on vám s výberom pomôže.

Zobraziť viac