Svalová únava

Editor: | 20. apríla 2020

Tuhnú vám svaly? Cítite slabosť a bolesť v nohách či rukách? Ťažký tréning alebo fyzická práca, môže spôsobiť svalovú únavu. Tá sa prejavuje tiež poklesom sily, jemnej koordinácie pohybov a stratou rýchlosti. Je pravý čas si oddýchnuť a regenerovať.

Svalová únava
Obrázok: Svalová únava

Hľadáte riešenie svalovej únavy?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis svalovej únavy a príčiny vzniku

Ide o únavu svalov po tréningu, po ťažkej fyzickej práci a pri stavoch vyčerpanosti.

Možno ju pociťovať ako ťarchu, slabosť, prípadne bolesť alebo stuhnutie kostrových svalov. Väčšinou sa objavuje na nohách a rukách. Prejavuje sa pokles svalovej sily, straty rýchlosti a jemnej koordinácie pohybov. Vyčerpané svaly majú sklon ku triaške a kŕčom.

Únava obmedzuje ďalšie fyzické aktivity a pri nedostatočnej  regenerácii vedie k mikrotraumatom a chronickému poškodeniu. Dôležité je neignorovať ju, keďže ide o varovný signál!

Pri opakovanej pohybovej činnosti, kedy prestávky nie sú dostatočné na to, aby nastalo úplné zotavenie, nastáva akútna patologická únava, ktorá môže končiť až zlyhaním krvného obehu..

Chronická patologická únava môže viesť k zmenšeniu a atrofii svalových vlákien, ktoré sú nahradzované väzivovým tkanivom.

Ako svalová únava vzniká?

Sval pre svoju prácu vyžaduje dodávku kyslíka a energetických zásob glykogénu.

V prípade zvýšenia intenzity aeróbnej záťaže, čo si vyžaduje väčšiu dodávku kyslíka než je transportný systém schopný zabezpečiť, prechádza pracujúce svalové tkanivo na anaeróbny spôsob získavania energie. Dochádza k nadprodukcii laktátu (kyseliny mliečnej) a k rozvoju metabolickej acidózy (výrazné okyslenie).

Ďalším zaťažením sa situácia zhoršuje, glykogén ako zdroj energie je nahradzovaný bielkovinami a nedostatočným prívodom kyslíka sa vytvára viac laktátu. Acidóza zhoršuje podmienky pre vznik a vedenie svalových potenciálov, zhoršuje kontraktilitu svalstva.

Liečba svalovej únavy – zbavte sa ťažkostí

Je dôležité rozumne reagovať na príznaky svalovej únavy, a to znížením tréningovej záťaže, nastoliť dostatočný odpočinok, ktorý vystrieda fázy tréningu.

Pasívny odpočinok (spánok, masáže, kúpele, sauna) je vhodné využiť v prípade aeróbneho typu záťaže (záťaže za prítomnosti kyslíka). Dôležitá je aj zvýšená dávka sacharidov.

V prípade anaeróbneho typu záťaže (záťaže za neprítomnosti kyslíka) je dôležité voliť aktívny odpočinok ako cvičenie vo vode, doplnkové športy. Tie zaistia rýchlejšie odplavovanie splodín.

Na bolesti a uvoľnenie svalov možno použiť aj maste a gély zakúpené v lekárni či ďalšie prípravky ako je horčík či vitamín D.

Odporúčanou regeneračnou metódou je tiež 3D pulzná terapia Biomag. Vedie k okamžitej vazodilatácii, zvýšenému prísunu kyslíka a živín do exponovaných svalov. Ďalej urýchľuje vyplavenie kyslých metabolitov, a pritom tlmí bolesti a uvoľňuje kŕče.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Myopatia – ochorenie kostrového svalstva prejavujúce sa jeho ochablosťou.
 • Svalová horúčka – bolesť svalov deň či dva po výkone, ktorého príčinou je preťaženie, vzniká nahromadením laktátu a poranením svalových vlákien.
 • Chronický únavový syndróm (chronic fatigue syndrome, CFS) – ochorenie, ktoré sa prejavuje pocitmi absolútneho vyčerpania, neprekonateľnej únavy bez zjavnej príčiny.
 • Aeróbna záťaž – záťaž alebo aktivita, ktorá prebieha za prítomnosti kyslíka.
 • Anaeróbna záťaž – záťaž alebo aktivita, ktorá prebieha bez prítomnosti kyslíka.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade svalovej únavy?

 • Pomáha zmierňovať bolesti.
 • Vytvára metabolické podmienky na urýchlenie regenerácie svalov.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) v prípade svalovej únavy sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia vykonaná výskumným tímom Hye-Seon Jeona v juhokórejskom Soule na 30 univerzitných študentoch potvrdzuje, že liečba pomocou pulznej terapie (PEMF) výrazne zmierňuje prejavy svalovej horúčky a stuhnutia svalstva. Z publikovaného textu vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag môže pomôcť pri liečbe týchto ťažkostí.  Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Prístroj som si zadovážil z dôvodu odstránenia bolestí lýtkového svalu, tie sa objavovali pri zvýšenej fyzickej námahe. Liečbu som podporoval ďalšími prostriedkami. Stav sa postupne zlepšoval, došlo ku skráteniu doby rehabilitácie, bolesti vymizli.

Evžen Kraus, Doksy

Prístroje Biomag by som odporučila športovcom. V kombinácii s ďalšími rehabilitačnými prostriedkami možno pulzových magnetických polí veľmi účinne využívať na prevenciu, ako aj na liečbu ťažkostí spojených so športovým výkonom.

Ludmila Formanová, Čáslav

Používame lekárom predpísané lieky a vo večernej dobe využívame váš prístroj. Zvlášť pri zvýšenej fyzickej námahe v priebehu prác na záhrade. Pri raste únavy častejšie využívame opakovanie liečebných cyklov.

Stanislav Košvanec, Křinec

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.