Vrcholový šport – natiahnutie, únava, mikrotraumy

Editor: | 31. augusta 2020

Pravidelne športujete? Cítite sa však slabí, vyčerpaní a bolia vás svaly? Pravý čas na odpočinok a regeneráciu. Telo vám dáva jasne najavo, že dosahujete hranice, kedy funguje spoľahlivo. S pokračujúcou aktivitou rastie riziko zranenia či mikrotráum!

Vrcholový šport - presilenie, únava, mikrotraumy
Obrázok: Vrcholový šport – natiahnutie, únava, mikrotraumy

Hľadáte riešenie natiahnutia, únavy?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis natiahnutia, únavy a mikrotráum pri vrcholovom športe a príčiny vzniku

Častým problémom pri vrcholovom i rekreačnom športe býva úrazovosť. Ide o stav, keď momentálna výkonnosť organizmu nezodpovedá požadovanému výkonu a dôjde k zlyhaniu tkaniva.

Ak je poškodenie veľké, vzniká úraz. Ak sa jedná o menšie lokálne preťaženie, vzniká mikrotrauma.

Ako varovný signál je dobré brať do úvahy únavu, slabosť, ťažobu, prípadne bolesť svalov.

V tomto okamihu je dôležitá adekvátna regenerácia. V prípade preťažovania vznikajú v postihnutých tkanivách (svaly, väzy, kosti) mikrotraumy, dystrofické zmeny so zreteľnou poruchou prekrvenia a edém. Ten zhoršuje celý stav tým, že obmedzuje prekrvenie postihnutej oblasti a vedie k progresii dystrofických zmien. Ide o trhlinky, rezíduá (zvyšky) po hematómoch, aseptické nekrózy a degeneratívne zmeny spojivového tkaniva.

Medzi príznaky poškodenia patrí bolesť, opuch a porucha funkcie v postihnutej oblasti. Neskôr sa objavujú závažnejšie príznaky ako deformity kĺbov, ruptúry šliach.

Zdravie športovca, hoci rekreačného, je tak narušené napríklad vznikom tenisového nebo golfového lakťa, syndrómom bolestivého ramena, vyskočenej platničky, zápalom Achilovej šľachy a podobne.

Liečba natiahnutia, únavy a mikrotráum – zbavte sa ťažkostí

K spoločným zásadám, ktoré môžu znížiť riziko mikrotráum, patrí dôsledne liečenie a doliečenie všetkých poranení vrátane minimálnych mikrotráum.

Nutnosťou je zaradiť regeneráciu do procesu tréningu a pretekania.

Kvalitnou regeneračnou starostlivosťou je cvičenie zamerané na prejavy svalovej nerovnováhy, masáže, rôzne fyzikálne procedúry ako vírivky či návštevy sauny. Pomôcť uvoľniť natiahnuté či preťažené svaly môžu rôzne lieky, masti či gély.

Pri natiahnutí, únave aj mikrotraumách je 3D pulzná terapia Biomag optimálnou rehabilitačnou metódou. Vedie k okamžitej vazodilatácii, zvýšenému prísunu kyslíka a živín do exponovaných svalov.

Pomáha tým, že urýchľuje vyplavenie kyslých metabolitov, a pritom tlmí bolesť, pôsobí protiopuchovo a uvoľňuje kŕče a kontraktúry, urýchľuje liečbu a doliečenie úrazov a mikrotráum a predchádza ďalšiemu poškodeniu.

Dnes je bežnou výbavou väčšiny športových klubov i jednotlivcov. Výhodou je možnosť regenerácie a využitia terapie pri natiahnutí, únave, mikrotraumách aj v domácich podmienkach.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Dystrofia – najmiernejší stupeň regresívneho poškodenia buniek, tkaniva, orgánu v dôsledku poruchy metabolizmu.
 • Aseptická nekróza – odumieranie tkaniva bez úplne jasných príčin (môže to byť následok opakovaného preťažovania).

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade natiahnutia, únavy, mikrotráum?

 • Pomáha zmierňovať bolesti a pôsobí protiopuchovo.
 • Urýchľuje liečbu úrazov, mikrotráum a predchádza ďalšiemu poškodzovaniu.
 • Vytvára metabolické podmienky na urýchlenie regenerácie svalov.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) v prípade svalovej únavy sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia vykonaná výskumným tímom Hye-Seon Jeon v juhokórejskom Soule na 30 univerzitných študentoch potvrdzuje, že liečba pomocou pulznej terapie (PEMF) výrazne zmierňuje prejavy svalovej horúčky a stuhnutosť svalstva. Z publikovaného textu vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag môže pomôcť pri liečbe týchto ťažkostí.  Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Prístroje Biomag by som odporučila športovcom. V kombinácii s ďalšími rehabilitačnými prostriedkami je možné pulzové magnetické polia veľmi účinne využívať ako prevenciu, ako aj na liečbu ťažkostí spojených so športovým výkonom.

Ludmila Formanová, Čáslav

Biomag požívame na športové úrazy – opuchy členkov, kolena. Veľmi efektívne na zápchu. Urýchlil nám hojenie pri popáleninách, ďalej na cysty, zápaly dutín. Oceňujem tiež jeho skladnosť a praktickosť.

Šárka Černá, Stojice

Prístroj Biomag som si zadovážil pred viac ako 13 rokmi z dôvodu rýchlejšieho uvoľnenia svalstva po športovom výkone, ako aj na rýchlejšiu regeneráciu po pohybových úrazoch. V prípade úrazov som vďaka prístroju skrátil rekonvalescenciu.

Jan Šrotíř, Vyškov

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.