Zápal stredného ucha – otitis media

Editor: | 27. novembra 2019

Cítite bolesť alebo tlak v uchu a nedá sa vám kvôli tomu spať? Môže ísť o zápal stredného ucha, ktorý je často sprevádzaný zvýšenou teplotou, nádchou alebo vracaním. Pokiaľ z ucha vyteká tekutina, mohlo dôjsť k pretrhnutiu bubienka. Vyhľadajte okamžite lekára, neliečený zápal môže končiť vážnymi komplikáciami.

Zápal stredného ucha - otitis media
Obrázok: Zápal stredného ucha – otitis media

Hľadáte riešenie zápalu stredného ucha?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis zápalu stredného ucha a príčiny vzniku

Zápal stredného ucha (otitis media, alebo zápal stredného ucha) je časté, bolestivé ochorenie prejavujúce sa prevažne u detí. Aj keď sú deti viac náchylnejšie k tomuto ochoreniu, môže sa objaviť tiež u dospelých.

Ochorenie začína ako vírusová infekcia horných dýchacích ciest a má tendenciu sa komplikovať baktériami v hnisavý zápal. Vzniknutá zápalová tekutina sa v stredouší hromadí, tlačí na bubienok a spôsobuje silnú bodavú bolesť.

Chorobu často sprevádza tiež pocit tlaku v chorom uchu, hnačka, vracanie, zhoršenie sluchu, zvýšená teplota a pocit schvátenosti.

Možno rozlišovať zápal akútny, trvajúci maximálne len niekoľko dní, a zápal chronický, ktorý môže trvať aj podstatne dlhšie.

Medzi možné príčiny ochorenia možno radiť:

 • dysfunkciu Eustachovej trubice (najmä u najmenších detí),
 • prienik infekcie,
 • nedostatočnú imunitnú ochranu.

Liečba zápalu stredného ucha – zbavte sa ťažkostí

Účinnou prevenciou je pri nádche riadne smrkať a udržiavať nos priechodný.

V prípade zápalu je odporúčané vziať vhodné lieky proti bolesti a na boľavé miesto priložiť studený obklad. Ak sa objaví horúčka, sú odporúčané lieky na jej stlmenie.

Ak nedochádza k ústupu zápalu, vhodná je návšteva ušného lekára, ktorý pravdepodobne odporučí antibiotikum. Podľa potreby možno vykonať paracentézu – pretnutie bubienka a odsatie zápalovej tekutiny.

V snahe pomôcť doliečiť vírusový zápal a predísť bakteriálnym komplikáciám môže významne pomôcť 3D pulzná terapia Biomag. Jej cieľom je tlmiť bolesti a podporovať hojenie zápalu.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Eustachova trubica – trubica spájajúca stredné ucho a nosohltan, slúži na vyrovnávanie tlaku na oboch stranách bubienka.
 • Paracentéza – prepichnutie dutého orgánu tela a vypustenie jeho obsahu (najmä ušného bubienka pri zápale stredného ucha).

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade zápalu stredného ucha?

 • Pomáha proti bolestiam a opuchom.
 • Má protizápalový a regeneračný efekt.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Klinicky najvýznamnejšie účinky 3D pulznej terapie Biomag u pacientov so zápalom stredného ucha spočívajú najmä v jej analgetickom (protibolestivý), regeneračnom a protiedémovom (inak tiež protiopuchový) efekte.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Už od detstva mávam časté zápaly stredného ucha. Po vyskúšaní magnetoterapeutického prístroja som bola prekvapená, že už po prvom použití bolesť zoslabla a po druhom mi bolesti úplne ustúpili.

Pani Beata, Hurbanovo

Biomag požívame na športové úrazy – opuchy členkov, kolena. Veľmi efektívne na zápchu. Veľmi rada aplikujem aj pri bolesti ucha, ktorú sme vždy vyriešili magnetmi bez toho, aby sme museli k lekárovi.

Šárka Černá, Stojice

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.