Bercový (holenný) vred


Popis bércového vredu a príčiny vzniku
Bércový vred (vred predkolenia) je závažným stavom, ktorý si vyžaduje bezodkladné riešenie. Ide o chronické narušenie kožného krytu predkolenia, teda oblasti dolnej končatiny od kolena k členku.
Je komplikáciou chronickej žilovej nedostatočnosti, kedy je narušený mechanizmus návratu žilovej krvi. To vedie k závažnému zhoršeniu cirkulácie okysličenej krvi v končatine a k nedostatku kyslíka a živín potrebných pre fungovanie tkanív.
Ste aj vy ohrození vznikom bercového vredu?
Príčiny je možné hľadať aj medzi faktormi životného štýlu. Ohrozený je človek so sedavým zamestnaním, s nedostatkom pohybu, obezitou, fajčiar, či užívateľka hormonálnej antikoncepcie.
Bércový vred (vred predkolenia) môže vzniknúť na podklade varixov, hypertenzie, diabetu (cukrovky), dny, aterosklerózy a radu ďalších systémových ochorení.
Môžete byť ohrození kvôli svojej váhe?
Spočítajte si index BMI. Index jednoducho vypočítate dosadením svojich hodnôt do vzorca: váha v kilogramoch / (výška v metroch x výška v metroch). Ak je Vaša výsledná hodnota vyššia ako 30, zahájte prevenciu.
Liečba bércového vredu – zbavte sa bolesti
Liečba bércového vredu je založená na riešení príčin vzniku bércového vredu, hlavne zlepšení kvality prekrvenia, eliminácii infekcie a podpore hojenia tkaniva.
Liečba môže byť:
- medikamentózna (na ovplyvnenie kvality cievnej steny),
- chirurgická (klasické operácie, či mini invazívne postupy).
Čo pomáha na bércové vredy?
Ťažiskovým prvkom terapie je systémový prístup. Vymiznutie ťažkostí do značnej miery závisí od prístupu každého pacienta. Súčasťou komplexného prístupu k liečbe je aj zdravá strava, udržanie primeranej váhy a starostlivosť o pokožku dolných končatín. Vhodné je vylúčiť alkohol, kávu a fajčenie. Opomínanie prevencie v období po vymiznutí ťažkostí môže zapríčiniť návrat ochorenia.