Ischemická choroba končatín (ischémia)

Editor: | 29. augusta 2019

Máte pocit chladných končatín? Bolesti vás nútia pri chôdzi zastavovať a postupom času rušia aj v spánku? Pravdepodobne trpíte ischémiou. Môže dôjsť k odumieraniu tkanív, tvorbe vredov. Končatina v konečnej fáze môže byť ohrozená amputáciou.

Ischemická choroba dolných končatín (poruchy prekrvenia)
Obrázok: Ischemická choroba končatín (ischémia)

Hľadáte riešenie ischémie končatín?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis ischémie končatín a príčiny vzniku

Pri ischémii končatín dochádza k nedostatočnému prívodu kyslíka a živín do pracujúcich svalov a tkaní. Výsledkom je celý rad trofických zmien, ktoré môžu vyústiť amputáciou končatiny.

Pri ischemickej chorobe dolných končatín  ide o ochorenie postihujúce tepny nôh, kedy dochádza k ich zúženiu až uzáveru.

Najčastejšou príčinou uzáveru či zúženia tepien je ateroskleróza (kôrnatenie tepien), trombus (krvná zrazenina), Bürgerova choroba a vazokonstrikcia tepien.

Ischemická choroba horných končatín je oveľa menej častá ako postihnutie dolných končatín. Veľmi častou formou je Raynaudov fenomén, ochorenie nazývané tiež ako „Zbelenie prstov“.

Akútna končatinová ischémia sa prejavuje náhlou krutou bolesťou končatiny, bledosťou končatiny, ktorá je bez opuchu, chýbaním pulzu na končatine nižšie od uzáveru tepny, nemožnosťou pohnúť končatinou a pocitmi zmeneného cítenia.

Hlavným rizikovým faktorom vzniku ochorenia je:

 • fajčenie,
 • nedostatok pohybu,
 • vyšší vek,
 • psychické stresy,
 • obezita,
 • cholesterol,
 • vysoký krvný tlak,
 • diabetes a ďalšie.

Liečba ischémie končatín – zbavte sa bolesti

Ochorenie si vyžaduje odborné cievne vyšetrenie a včasné začatie liečby podľa štádia a lokalizácie choroby. Cieľom je zlepšenie prietoku tepnami a zachovanie končatiny.

Dôležitá je úprava životného štýlu a eliminácia rizikových faktorov: eliminácia fajčenia, stresu, redukcia hmotnosti, regulácia cukrovky.

Cieľom farmakologickej liečby je obmedziť zhlukovanie krvných doštičiek a tvorbu trombov (antiagregačná liečba). Niektoré preparáty dokážu priamo ovplyvňovať tepny a spôsobovať ich roztiahnutie (vazodilatačná liečba).

Významná je pravidelná fyzická aktivita a rehabilitácia.

Pri akútnej ischémii končatiny je vyžadované znehybnenie, zahalenie a podloženie končatiny, podanie heparínu, analgetík a upokojenie pacienta.

V prípade defektu na končatine sú zapojené nástroje a metódy na hojenie rán, medzi ktoré patrí napríklad takzvané vlhké hojenie rán alebo fyzikálna liečba v podobe 3D pulznej terapie či ultrazvukovej terapie.

3D pulzná terapia Biomag významne rieši dôsledky ischémie dolných končatín.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Trofické zmeny – zmeny kože (koža je suchšia, chladnejšia, olupuje sa, vznikajú kožné defekty, dochádza k strate ochlpenia, ..).
 • Bürgerova choroba (thromboangiitis obliterans) – ochorenie charakteristické zápalom tepien a žíl horných a dolných končatín (hlavne fajčiarov).
 • Vazokonstrikcia čiže stiahnutie ciev – proces, pri ktorom dochádza k zúženiu ciev, najmä tepien a žíl.
 • Ateroskleróza – kôrnatenie tepien v dôsledku ukladania tukových látok do stien tepny.
 • Vlhké hojenie rán – metóda krytia rán založená na princípe tvorby optimálne vlhkého prostredia v rane.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade ischémie končatín?

 • Uplatňuje sa vazodilatačný efekt.
 • Stimuluje mikrocirkuláciu okysličenej krvi a živín v exponovanom tkanive.
 • Vytvára lokálne lepšie metabolické podmienky.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) na liečbu ischémie končatín sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia vykonaná výskumným tímom Y. Pana (2013) z oddelenia interného lekárstva 92.nemocnice v čínskom Nanpingu preukazuje, že pulzná terapia (PEMF) zlepšuje prekrvenie a tvorbu nových krvných ciest u akútnej ischémii dolných končatín. Z uvedeného vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag pomáha pri liečbe pacientov s ischemickým postihnutím končatín. Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Mal som bolesti dolných končatín v blízkosti lýtkovej kosti, myslím, že sa jednalo o problémy ciev, alebo žíl. Prístroj mi pomáha utišovat bolesti a je mi lepšie.

Jiří Novák, Dolní Bousov

Trpím na kŕče celých nôh, zvlášť v chodidlách a lýtkach. Liečbu aplikujem každý deň. Kŕče ustali a zhruba po mesiaci aj pocit únavy nôh.

Milan Vocílka, Nová Včelnice

Prístroj Biomag používame na bolesti chrbta, krčnej chrbtice a ischémiu končatín. S účinkami sme spokojní vďaka úľave, ktorú nám prináša.

Rudolf Pekárek, Žandov

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag – Teraz za akčnú cenu

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celej Slovenskej republike.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať. Cena tejto služby sa pohybuje zvyčajne okolo 70 €, podľa vzdialenosti od najbližšieho partnera Biomag.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu u vás alebo u najbližšieho partnera Biomag. Teraz úplne bezplatne!

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

Vyskúšať prístroje môžete teraz bezplatne

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.