Útlak nervov (chronický)

Trpíte bolesťami, ktoré sa síce časom zmierňujú, ale nakoniec opäť zaútočia? Sú sprevádzané brnením, znižuje sa citlivosť a hybnosť postihnutej časti? Jednou z príčin môže byť útlak nervov.

Neodkladajte návštevu lekára. Riešte svoj zdravotný stav včas. Chcete riešiť útlak nervov už teraz? Využiť môžete našu lekársku poradňu.

Útlak nervov - popis diagnózy a liečba
Obrázok Útlak nervov (chronický)

Popis útlaku nervov (chronického) a príčiny vzniku

K útlaku nervov môže dôjsť na rade miest v ľudskom tele. Príčinou môžu byť opuchy, úrazy, nádory, zápalové procesy a ďalšie chorobné stavy.

Na rozdiel od akútneho stavu ide v prípade chronického útlaku o trvalé ťažkosti, ktoré sa prechodne zmiernia alebo zhoršujú. Tieto ťažkosti bývajú častým dôsledkom degeneratívnych zmien chrbtice.

K chronickému útlaku nervov môže dôjsť pri artrózach. Artrózy v oblasti chrbtice vedú k utlačeniu koreňových nervov, čo sa prejaví silnými bolesťami, najčastejšie v oblasti bedrovej a krížovej chrbtice. Rozvinuté stavy môžu viesť až k ochrnutiu pacienta.

K chronickému útlaku nervu často dochádza tiež pri rozvinutých úžinových syndrómoch. Ide o útlak nervov, ciev a šliach v úžine medzi kosťami a väzivovými pruhmi.

Tieto útlaky sú vyvolané:

 • jednostrannou dlhodobou nadmernou záťažou,
 • vplyvom vibrácií, chladu či tlaku pracovných nástrojov,
 • pri zaujímaní nevhodnej polohy.

Môže tak dôjsť k vzniku syndrómu karpálneho tunela, tlakovému poškodeniu lakťového nervu v lakti, alebo tlakovému poškodeniu kmeňa lýtkového nervu za hlavičkou kosti lýtkovej, ale aj mnohým iným postihnutiam.

Liečba útlaku nervov – zbavte sa bolesti

Liečba útlaku nervu je vždy založená predovšetkým na odstránení príčiny.

V prípade útlaku koreňových nervov chrbtice sa teda začne s rehabilitáciou a fyzikálnou terapiou.

V prípade úžinových syndrómov je počiatočná liečba zameraná na zníženie záťaže a aplikácií ortézy. Zmiernenie bolesti a zabránenie zápalu je možné podporiť aj podaním nesteroidových antireumatík.

V pokročilých štádiách artrózy je často nutné chirurgické riešenie ochorenia. Chirurgická liečba je indikovaná až v ťažkých štádiách ochorenia. Stredne ťažké a ťažké postihnutie nervu pri úžinovom syndróme je potom tiež nutné riešiť chirurgicky.

 • Chronický stav – stav s pozvoľným a dlhodobým rozvojom.
 • Nesteroidové antireumatikum – nesteroidové liečivo pôsobiace proti bolesti, prejavom zápalu a horúčke.
 • Syndróm karpálneho tunela – súbor príznakov zapríčinený útlakom nervov, ciev a šliach v priechode z predlaktia do dlane ohraničenom karpálnymi kosťami a väzivovými pruhmi.
Zákazník SK

Napíšte otázku lekárovi. Zavolá Vám späť.

Na Vaše otázky odpovie lekár s mnohoročnou praxou. MUDr. Peter Bednarčík CSc. Více zde.

 • Popíšte Vašu otázku do formulára nižšie.
 • Lekár posúdi Vaše otázky a ťažkosti ihneď, ako bude mať čas.
 • Lekár Vám zavolá späť na Váš telefón.
 • Preberiete spoločne prípadné ďalšie podrobnosti.
 • Lekár Vám zadarmo navrhne možné riešenie.

Chcete lekárovi radšej zavolať? Volajte +420 493 493 199