Karpálny tunel

Cítite mravčenie, brnenie a pálenie v jednej alebo v oboch rukách? Zhoršuje sa vám citlivosť prstov a cítite bolesti v zápästí? Nepríjemné pocity a bolesti spojené so syndrómom karpálneho tunela vás tiež môžu často budiť zo spánku. Možno práve preto hľadáte riešenie, ako sa týchto problémov zbaviť.

Neodkladajte návštevu lekára. Riešte svoj zdravotný stav včas. Chcete riešiť karpálny tunel už teraz? Využiť môžete našu lekársku poradňu.

Karpálny tunel - popis diagnózy a liečba
Obrázok Karpálny tunel

Popis karpálneho tunela a príčiny vzniku

Syndróm karpálneho tunela je jedným z najbežnejších postihnutí nervov horných končatín. Ohrozené sú predovšetkým ženy v strednom veku. Ide tiež o jednu z najčastejších chorôb z povolania.

Karpálny tunel je priechod z predlaktia do dlane ohraničený karpálnym kosťami a väzivovými pruhmi. Týmto tunelom prechádzajú niektoré nervy, cievy a šľachy. Pokiaľ dôjde v tejto úžine k útlaku nervu, vzniká veľmi bolestivý stav zvaný syndróm karpálneho tunela.

Akútna forma ochorenia je spôsobená rýchlym a trvalým zvýšením tlaku v oblasti karpálneho tunela. To je najčastejšie spojené so zlomeninami, popáleninami, alebo lokálnymi infekciami.

Chronická forma je však oveľa častejšia a symptómy môžu pretrvávať mesiace až roky. Príčina ochorenia je zistená len u 50% prípadov. Jednou z možných príčin syndrómu karpálneho tunela je nadmerná, dlhodobá a jednostranná záťaž drobných svalov ruky a predlaktia. K tej dochádza napríklad pri písaní na klávesnici, práci s náradím, ale aj hre na hudobné nástroje.

Ako prebieha vyšetrenie karpálneho tunela?

Ak sa u vás prejavujú príznaky syndrómu karpálneho tunela, najlepšie je zájsť k lekárovi a nechať sa odborne vyšetriť. Dôležitá je anamnéza, na ktorej podklade lekár zistí subjektívne pocity pacientov a odporučí zrejme vyšetrenie ruky pomocou prístrojovej elektromyografie (EMG). Pomocou tohto vyšetrenia sa zmeria vodivosť nervov a na jeho základe neurológ potvrdí alebo vyvráti diagnózu karpálneho tunel.

Liečba karpálneho tunela – zbavte sa bolesti

Liečba je zahájená odstránením príčiny, znížením záťaže ruky a aplikáciou ortézy. Obvykle sú podávané nesteroidné antireumatiká. Neoddeliteľnou súčasťou liečby je fyzioterapia založená na aplikácii ultrazvuku, laseru, iontoforézy a na mobilizáciu zápästných kostí. Stredne ťažké a ťažké postihnutie nervu je spravidla riešené chirurgicky.

  • Karpálny tunel – priechod z predlaktia do dlane ohraničený karpálnymi kosťami a väzivovými pruhmi.
  • Syndróm – súbor príznakov (symptómov) ochorenia.
  • Akútny – náhly a naliehavý stav s intenzívnymi príznakmi.
  • Chronický – stav s pozvoľným a dlhodobým rozvojom.
  • Nesteroidové antireumatikum – nesteroidné liečivo pôsobiace proti bolesti, horúčke a zápalu.
Zákazník SK

Napíšte otázku lekárovi. Zavolá Vám späť.

Na Vaše otázky odpovie lekár s mnohoročnou praxou. MUDr. Peter Bednarčík CSc. Více zde.

  • Popíšte Vašu otázku do formulára nižšie.
  • Lekár posúdi Vaše otázky a ťažkosti ihneď, ako bude mať čas.
  • Lekár Vám zavolá späť na Váš telefón.
  • Preberiete spoločne prípadné ďalšie podrobnosti.
  • Lekár Vám zadarmo navrhne možné riešenie.

Chcete lekárovi radšej zavolať? Volajte +420 493 493 199