Karpálny tunel

Editor: | 9. septembra 2019

Cítite mravčenie, brnenie a pálenie v jednej alebo v oboch rukách? Zhoršuje sa vám citlivosť prstov a cítite bolesti v zápästí? Nepríjemné pocity a bolesti spojené so syndrómom karpálneho tunela vás tiež môžu často budiť zo spánku. Možno práve preto hľadáte riešenie, ako sa týchto problémov zbaviť.

Karpálny tunel
Obrázok: Karpálny tunel

Hľadáte riešenie karpálneho tunela?

Chcete sa zbaviť bolesti?

Popis karpálneho tunela a príčiny vzniku

Syndróm karpálneho tunela je jedným z najbežnejších postihnutí nervov horných končatín. Ohrozené sú predovšetkým ženy v strednom veku. Ide tiež o jednu z najčastejších chorôb z povolania.

Karpálny tunel je priechod z predlaktia do dlane ohraničený karpálnym kosťami a väzivovými pruhmi. Týmto tunelom prechádzajú niektoré nervy, cievy a šľachy. Pokiaľ dôjde v tejto úžine k útlaku nervu, vzniká veľmi bolestivý stav zvaný syndróm karpálneho tunela.

Akútna forma ochorenia je spôsobená rýchlym a trvalým zvýšením tlaku v oblasti karpálneho tunela. To je najčastejšie spojené so zlomeninami, popáleninami, alebo lokálnymi infekciami.

Chronická forma je však oveľa častejšia a symptómy môžu pretrvávať mesiace až roky. Príčina ochorenia je zistená len u 50% prípadov. Jednou z možných príčin syndrómu karpálneho tunela je nadmerná, dlhodobá a jednostranná záťaž drobných svalov ruky a predlaktia. K tej dochádza napríklad pri písaní na klávesnici, práci s náradím, ale aj hre na hudobné nástroje.

Ako prebieha vyšetrenie karpálneho tunela?

Ak sa u vás prejavujú príznaky syndrómu karpálneho tunela, najlepšie je zájsť k lekárovi a nechať sa odborne vyšetriť. Dôležitá je anamnéza, na ktorej podklade lekár zistí subjektívne pocity pacientov a odporučí zrejme vyšetrenie ruky pomocou prístrojovej elektromyografie (EMG). Pomocou tohto vyšetrenia sa zmeria vodivosť nervov a na jeho základe neurológ potvrdí alebo vyvráti diagnózu karpálneho tunel.

Liečba karpálneho tunela – zbavte sa bolesti

Liečba je zahájená odstránením príčiny, znížením záťaže ruky a aplikáciou ortézy. Obvykle sú podávané nesteroidné antireumatiká. Neoddeliteľnou súčasťou liečby je fyzioterapia založená na aplikácii ultrazvuku, laseru, iontoforézy a na mobilizáciu zápästných kostí. Stredne ťažké a ťažké postihnutie nervu je spravidla riešené chirurgicky.

Dôležitou metódou liečby syndrómu karpálneho tunela sú aplikácie 3D pulznej terapie Biomag.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Karpálny tunel – priechod z predlaktia do dlane ohraničený karpálnymi kosťami a väzivovými pruhmi.
 • Syndróm – súbor príznakov (symptómov) ochorenia.
 • Akútny – náhly a naliehavý stav s intenzívnymi príznakmi.
 • Chronický – stav s pozvoľným a dlhodobým rozvojom.
 • Nesteroidové antireumatikum – nesteroidné liečivo pôsobiace proti bolesti, horúčke a zápalu.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade karpálneho tunela?

 • Pomáha tlmiť bolesti.
 • Pôsobí proti zápalom a opuchom.
 • Vedie k návratu hybnosti.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Prínos pulzového magnetického poľa v liečbe syndrómu karpálneho tunela bol preukázaný v štúdii uskutočnenej na skupine 40 žien. 3D pulznáý terapia Biomag môže významne uľaviť od príznakov a podporiť liečbu syndrómu karpálneho tunela. Aplikácia pulzového magnetického poľa zvyčajne vykazuje zníženie bolestivosti, úľavu od pocitu opuchu a zmiernenie zápalu. Účinky je možné očakávať pri nasadení v každom štádiu ochorenia. Viac o vedeckých štúdiach.Viac o vedeckých štúdiach.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Trpela som radom problémov, a to syndrómom karpálneho tunela, záchvatom migrény, bolesťami hlavy, vysokým krvným tlakom, hyperfunkciou štítnej žľazy. Po liečbe magnetoterapiou sa zdravotný stav upravil.

Marie Miková, Znojmo

Som po operácii karpálneho tunela na jednej ruke a lekár mi povedal, že ma čaká operácia aj druhej ruky. Aby som nemusela na operáciu, zaobstarala som si prístroj Biomag, ktorý používam denne. Bolesti ma opustili.

M. Froschová, Praha

Mala som opuchy, nočnú zatuhlosť a necitlivosť troch prstov pravej a jedného ľavej ruky. Naštartovať auto, zakolíčkovat bielizeň bol problém. Po 14 dňoch liečby magnetoterapiou som pocítila významnú úľavu. Ohromná motivácia pokračovať v liečbe ďalej.

Milada Horníková, Pardubice

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.