Patentovaná 3D magnetoterapia
MDR CERTIFIED

MDR CERTIFIED

Skúste terapiu

Syndróm karpálneho tunela - príznaky, popis a liečba

Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.

Revízia

Karpálny tunel - nervy v ruke
1. Stlačený nerv a znecitlivená časť ruky znázornená sivou farbou 2.Median nerve 3.Transverse karpálny väz

Cítite mravčenie a brnenie v dlani a prstoch? Bolí vás ruka, keď píšete alebo šoférujete? Tieto problémy môžu byť známkou syndrómu karpálneho tunela. Ľudovo sa hovorí, že vás trápia „karpály“.

Karpálny tunel je priechod z predlaktia do dlane ohraničený zápästnými kosťami a väzivovými pruhmi. Týmto tunelom prechádzajú niektoré nervy, cievy a šľachy. Syndróm karpálneho tunela je stav, keď stlačený nerv v zápästí spôsobuje tieto nepríjemné pocity. Môžu sa zhoršovať v noci a obmedzovať vás v každodenných činnostiach..[1]

Zistite, ako rozpoznať príznaky syndrómu karpálneho tunela, aké sú jeho príčiny a možnosti liečby. Ako potlačiť príznaky, ako sú bolesť, opuch a zápal , ktoré toto ochorenie sprevádzajú? Viac informácií nájdete tu.

Príznaky karpálneho tunela

 • Brnenie a mravčenie prstov
 • Strata citlivosti zápästia
 • Trnutie zápästia
 • Slabosť pri používaní ruky
 • Bolesť zápästia
 • Opuch zápästia [2]

Príznaky sa väčšinou objavujú postupne a ťažkosti bývajú horšie v noci.

Oznámenie

Správnu diagnózu môže stanoviť iba lekár. Nevyužívajte tento či akýkoľvek iný článok na internete na stanovenie diagnózy. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Popis a príčiny syndrómu karpálneho tunela

Risk factor for carpal tunnel syndrome - prolonged computer work
Rizikový faktor syndrómu karpálneho tunela - dlhodobá práca s počítačom

Čo je syndróm karpálneho tunela?

Ide o stav pri ktorom je nerv v oblasti zápästia utláčaný v priestore karpálneho tunela, čo vedie k poruche jeho funkcie a radu problémov. Vzniká bolesť, brnenie, pálenie alebo mravčenie v rukách, obvykle v palci, ukazováku, prostredníku a polovici prsteníka. Tento problém sa často vyskytuje u ľudí, ktorí pracujú s počítačom alebo opakovane preťažujú ruky a zápästie.

Za obdobu syndrómu karpálneho tunela, ktorý postihuje nohu, sa dá považovať syndróm tarzálneho tunela. Opakovaný tlak na tibiálny nerv, ktorý sa nachádza blízko členka, spôsobuje bolesť na chodidle alebo priamo v členku.

Karpálny tunel - fotogaléria

Príčiny syndrómu karpálneho tunela

„Karpály“ sú spôsobené tlakom na stredový nerv (odborne nervus medianus). Tento útlak dôležitého nervu môže mať rôzne príčiny. 7 rizikových faktorov vám napovie, kto je najviac ohrozený syndrómom karpálneho tunela a či medzi rizikové osoby nepatríte tiež.

Rizikové faktory karpálneho tunela

 • Zlomenina zápästia
  Ak ste v minulosti prekonali zlomeninu alebo úraz zápästia, toto môže viesť k problémom s karpálnym tunelom.
 • Niektoré ochorenia
  Reumatoidná artritída alebo cukrovka môžu viesť k zápalu alebo zúženiu karpálneho tunela.
 • Opakované rovnaké pohyby ruky a zápästia
  Napríklad pri práci na klávesnici, vykonávaní montážnych prác alebo pokiaľ používate vibrujúce pracovné náradie, napríklad vŕtačku. [3]
 • Nadváha alebo obezita
  Môžu spôsobiť zvýšený tlak na nervy v karpálnom tuneli.
 • Dedičná predispozícia
  Niektoré osoby môžu mať menší alebo užší karpálny tunel ako iné osoby, alebo máte v príbuzenstve niekoho, kto tiež trpel na syndróm karpálneho tunela.[4]

Problémy so zúženým karpálnym tunelom postihujú ženy trikrát častejšie ako mužov, preto je rizikovým faktorom aj ženské pohlavie. [5]

Syndróm karpálneho tunela v tehotenstve

Problémy s „karpálmi“ v tehotenstve súvisia so zadržiavaním tekutín v tele počas tohto obdobia. Kvôli tomu dochádza k dráždeniu stredového nervu a ženy majú problémy typické pre syndróm karpálneho tunela. Po pôrode problémy väčšinou samy odznejú. Pacientky túto situáciu popisujú tak, akoby syndróm karpálneho tunela náhle zmizol. [6]

Karpály: akútne aj chronické

Akútna forma syndrómu karpálneho tunela nie je príliš bežná. Za náhle zvýšenie tlaku v karpálnom tuneli môže väčšinou úraz, popálenina alebo infekcia. Naopak chronická forma, teda dlhodobé trvanie problémov so zápästím, je oveľa častejšia. Pacienti môžu mať príznaky niekoľko mesiacov a rokov. [7]

Ktorý lekár rieši „karpály“ alebo diagnostika v kocke

S problémami, ktoré sú typické pre syndróm karpálneho tunela, môžete navštíviť praktického lekára, neurológa alebo ortopéda. Ošetrujúceho lekára bude zaujímať presný opis problémov, kedy sa bolesti objavujú, čo vám prináša úľavu a ako dlho problémy trvajú. [8]

 • Prehmatanie prstov a zápästia
  Je dôležité na určenie diagnózy. Lekár tým zisťuje citlivosť a silu ruky.
 • Ultrazvukové vyšetrenie
  Vďaka nemu lekár získa prehľad o stave zápästia zvnútra.
 • Röntgenové vyšetrenie
  Môže pomôcť v tom, že odhalí iné choroby, ktoré sa môžu prejavovať podobne ako syndróm karpálneho tunela.
 • Elektromyografické vyšetrenie (EMG)
  Meria vodivosť nervov a môže diagnózu nielen potvrdiť, ale aj určiť jej závažnosť.[9]

(Auto)test syndróm karpálneho tunela – ako zistiť problém s karpálmi?

Phalenův test
1 - oblasť znecitlivenia, 2 - Phalenov test karpálneho tunela

Príznaky syndrómu karpálneho tunela treba riadne vyšetriť. Využívajú sa na to rôzne vyšetrovacie metódy. Jedným zo základných vodítok je Phalenov test.

Ten spočíva v tom, že k sebe pevne pritlačíte chrbty rúk, prsty mierite smerom dole a predlaktia máte paralelne so zemou. V tejto pozícii vydržte aspoň minútu. Ak budete cítiť brnenie, mravčenie alebo pálčivú bolesť, pravdepodobne trpíte syndrómom karpálneho tunela. [10]

Vedeli ste?

 • Každý rok je diagnostikovaných až 350 prípadov na 100 000 obyvateľov.
 • Ženy sú postihnuté týmto syndrómom 3x častejšie ako muži.
 • Priemerný vek pacientov je 45–55 rokov. [11]

Komplikácie neliečenia

Pokiaľ syndróm karpálneho tunela nie je liečený alebo liečba nie je účinná, môžu sa príznaky zhoršovať a nastať komplikácie.

 • Obmedzenie funkcie ruky až schopnosť vykonávať denné aktivity.
 • Bolesť sa môže stať chronickou, čo môže ovplyvniť kvalitu života.
 • Strata citlivosti môže mať trvalý charakter.
 • Karpálny tunel môže viesť k úbytku svalovej sily.
Obmedzenie funkcie ruky

Obmedzenie funkcie ruky

Chronická bolesť

Chronická bolesť

Strata citlivosti

Strata citlivosti

Strata sily

Strata sily

Oznámenie

Odporúčame neodkladať liečbu syndrómu karpálneho tunela

Neodkladajte liečbu syndrómu karpálneho tunela, a ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo pochybnosti o svojom zdravotnom stave, navštívte odborného lekára. Predídete tak zbytočným zdravotným komplikáciám.

Liečba syndrómu karpálneho tunela

Ortéza karpálneho tunela
Ortéza karpálneho tunela

Prehliadanie problémov a nedostatočná liečba môžu spôsobiť trvalé poškodenie nervov a svalov. S liečbou sa preto oplatí začať čo najskôr.

Ako teda liečiť syndróm karpálneho tunela?

 • Prvým a najjednoduchším krokom v liečbe je obmedzenie aktivít, ktoré problémy so zápästím zhoršujú.
 •  Pri činnostiach, ktoré ruku namáhajú, sa odporúčajú pravidelné pauzy a uvoľňovacie cviky.
 • Dobrým pomocníkom je aj dlaha alebo ortéza. Nosiť sa môže aj v noci, keď bolesti karpálneho tunela bývajú silnejšie ako cez deň.
 • Krátkodobo je možné užívať lieky proti bolesti (nesteroidné antireumatiká). Využívajú sa aj kortikosteroidy, ktoré uľavujú od bolesti, opuchov a zápalu.
 • Ďalším možným spôsobom liečby je operácia karpálneho tunela. [12]
Oznámenie

Pozor

Liečbu syndrómu karpálneho tunela môže určiť iba lekár po zvážení vášho celkového zdravotného stavu. Nevyužívajte preto tento článok ako návod na liečebný postup, ten môže stanoviť iba lekár.

Masť na karpálny tunel

Pacienti sa v lekárňach a ordináciách často pýtajú, či sa dajú používať nejaké „domáce lieky“ na syndróm karpálneho tunela. Úľavu od bolesti môžu priniesť masti – napríklad tie s obsahom mentolu. [13] Ďalším variantom sú masti s rôznymi bylinnými extraktmi, ktoré sa nanášajú na zápästie a ruku. S ich výberom poradí buď lekár alebo lekárnik.

Doplnky stravy pri syndróme karpálneho tunela

 • Správne poskladaný jedálniček môže pri problémoch s karpálmi zmierniť prejavy tohto syndrómu.
 • Obmedzte jedlá, ktoré podporujú zápal. Napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru, mäsové výrobky s vysokým množstvom nezdravých tukov, vyprážané a solené pokrmy.
 • Ryby, zeleninu, orechy, ovocie a bylinky zaraďte do svojho jedálnička.
 • Doplnky stravy s obsahom vitamínu B12, B6 a omega-3 mastné kyseliny. [14]

Syndróm karpálneho tunela a operácia

Po operácii karpálneho tunela majú pacienti ranu na zápästí
Po operácii karpálneho tunela majú pacienti ranu na zápästí

K operácii sa pristupuje v situáciách, keď žiadne iné postupy nepomáhajú, alebo keď sú príznaky syndrómu karpálneho tunela závažné. Cieľom operácie je uvoľniť tlak na nerv v zápästí a zbaviť pacienta bolesti. [15]

Doba hojenia po operácii karpálneho tunela je niekoľko týždňov až mesiacov. Zahojenie viditeľnej rany na koži je ale rýchlejšie a trvá niekoľko týždňov. Pri zotavovaní po operácii je potrebné ruku zaťažovať postupne a nevystavovať zápästie extrémnym pozíciám alebo veľkej záťaži. [16]

Ako riešiť opuch po operácii?

Operácia karpálneho tunela má rovnako ako akákoľvek iná operácia určité riziká. Môže ísť napríklad o infekciu alebo opuch v mieste operácie. Akékoľvek komplikácie pri hojení je potrebné riešiť s lekárom, ktorý stanoví najvhodnejší postup. [17] Všeobecne na opuchy pomáhajú napríklad studené obklady. [18]

Prevencia a cvičenie pri syndróme karpálneho tunela

Zásady prevencie syndrómu karpálneho tunela možno zhrnúť do 5 bodov.

 • Uberte na sile. Pri mnohých každodenných činnostiach nevedomky tlačíte na zápästie veľkou silou bez toho, aby to bolo potrebné. Ide napríklad o kŕčovité držanie počítačovej myši, písanie na klávesnici alebo držanie volantu.
 • Praktizujte uvoľňovacie cviky. Opakujte ich v priebehu každého dňa.
 • Dbajte na správne držanie celého tela. Na syndróm karpálneho tunela má vplyv aj pozícia hlavy, ramien a krčnej chrbtice.
 • Noste rukavice. Pri práci v chlade ich nezabudnite nosiť.
 • Upravte si pracovné prostredie. Usporiadajte si pracovné prostredie tak, aby bolo pohodlné a nemuseli ste robiť neprirodzené pohyby rukami. [19]

Cvičenie a "karpály"

Cvičenie pri syndróme karpálneho tunela vám môže uľaviť od nepríjemných bolestí. Vyskúšajte 5 jednoduchých cvikov, ktoré sa dajú robiť aj vo chvíľach, kedy sedíte pri stole alebo čakáte na autobus.

 • Opakovane zatínajte a otvárajte päsť. Cvik niekoľkokrát opakujte.
 • Zdvihnite ruky nad hlavu, umožníte tak lepšie prúdenie krvi. [20]
 • Ohýbajte jemne zápästie smerom hore a dole.
 • Položte dlaň na stôl a druhú ruku dajte kolmo cez chrbát ruky. Zápästie a prsty spodnej ruky zdvíhajte, druhou rukou na ňu vyvíjajte tlak smerom dole.
 • Stláčajte opakovane malú penovú loptičku v dlani. [21]

Inšpiráciu na ďalšie naťahovacie cviky a nácvik správneho držania hornej časti tela ponúka aj joga. Nechajte si poradiť od kvalifikovaného lektora jogy, ktorý vám cviky predvedie, aby ste ich robili správne. [22]

Oznámenie

Dôležité upozornenia pri riešení karpálneho tunela

Nenechajte problémy s karpálnym tunelom dôjsť do fázy, kedy budete trpieť silnými bolesťami.
Myslite v práci aj doma na ergonómiu, teda optimálne rozmery a usporiadanie pracovnej plochy a všetkých pomôcok. Dôležitá je aj pohodlná pozícia tela pri práci.

Nepreťažujte sa.
Najčastejším dôvodom syndrómu karpálneho tunela je preťažovanie. Niekedy sa hodnotí ako choroba z povolania. V Česku tvorí tento syndróm významnú časť všetkých chorôb z povolania.

Zhrnutie a odporúčania pri riešení syndrómu karpálneho tunela

1.

Navštívte lekára

Liečbu syndrómu karpálneho tunela vždy určuje lekár na základe celkového vyšetrenia, zhodnotenia vášho zdravotného stavu a po stanovení presnej diagnózy.

2.

Kauzálna liečba syndrómu karpálneho tunela

Po celkovom vyšetrení vám lekár odporučí liečbu syndrómu karpálneho tunela. V súvislosti s tým vám tiež odporučí prípadnú úpravu životného štýlu a ďalší postup riešenia.

3.

Tlmenie bolestí, opuchov a podpora hojenia

Symptomatická liečba je zameraná na prejavy alebo príznaky (symptómy) ochorenia. Takáto liečba vám môže výrazne zlepšiť kvalitu života a v priebehu ochorenia podporiť komplexnú liečbu.

Zdroje, odkazy a literatúra

1. Syndróm karpálneho tunela. NHS, 16. Február 2021. https://www.nhs.uk/conditions/carpal-tunnel-syndrome/

2. Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

3. Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

4. Wheeler T. et al. Syndróm karpálneho tunela. WebMD, 19. November 2021. https://www.webmd.com/pain-management/carpal-tunnel/carpal-tunnel-syndrome

5. Wheeler T. et al. Syndróm karpálneho tunela. WebMD, 19. November 2021. https://www.webmd.com/pain-management/carpal-tunnel/carpal-tunnel-syndrome

6. Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

7. Aroori S., Spence R. A. Syndróm karpálneho tunela. Ulster Med J. 2008; 77(1): 6-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2397020/

8. Wheeler T. et al. Syndróm karpálneho tunela. WebMD, 19. November 2021. https://www.webmd.com/pain-management/carpal-tunnel/carpal-tunnel-syndrome

9. Test karpálneho tunela. Chiropraktika na východnom predmestí. https://easternchiro.com.au/patient-info/could-chiropractic-help-you/carpal-tunnel-test/

10. Test karpálneho tunela. Chiropraktika na východnom predmestí. https://easternchiro.com.au/patient-info/could-chiropractic-help-you/carpal-tunnel-test/

11. Minks E: et al. Profesionálny syndróm karpálneho tunela. Neurol. practice 2014; 15(5): 234-239. https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2014/05/03.pdf

12. Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

13. Marcin A. 9 domácich prostriedkov na úľavu od karpálneho tunela. Healthline, 7. Marec 2019. https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-carpal-tunnel#-Home-remedies-for-carpal-tunnel

14. Whelan C. Potraviny, ktoré treba jesť alebo sa im vyhýbať, ak máte syndróm karpálneho tunela. Healthline, 22. December 2020. https://www.healthline.com/health/carpal-tunnel-foods-to-avoid#foods-to-avoid

15. Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

16. Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

17. Uvoľnenie karpálneho tunela. Johns Hopkins Medicine. https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/carpal-tunnel-release

18. Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

19. Wheeler T. et al. Syndróm karpálneho tunela. WebMD, 19. November 2021. https://www.webmd.com/pain-management/carpal-tunnel/carpal-tunnel-syndrome

20. Marcin A. 9 domácich prostriedkov na úľavu od karpálneho tunela. Healthline, 7. Marec 2019. https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-carpal-tunnel#-Home-remedies-for-carpal-tunnel

21. Sissons B. 7 cvikov na ruky pri syndróme karpálneho tunela s obrázkom. Medical News Today, 1. November 2021. https://www.medicalnewstoday.com/articles/hand-exercises-for-carpal-tunnel#exercises

[22] Syndróm karpálneho tunela. Mayo Clinic, 25. február 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603Overview

Kde pomáha terapia pulzným magnetom Biomag 3D?

Zariadenia na 3D pulznú magnetoterapiu spoločnosti Biomag v súčasnosti pomáhajú ľuďom na všetkých kontinentoch. Tisíce spokojných používateľov a renomovaných kliník používajú inovatívne prístroje Biomag na ceste za lepším zdravím.

Londýn

Spojené kráľovstvo

Rím

Taliansko

Barcelona

Španielsko

Berlín

Nemecko

Paríž

Francúzsko

Viedeň

Rakúsko

Bratislava

Slovensko

Praha

Česká republika

Brasília

Brazília

Budapešť

Maďarsko

Dubaj

Spojené arabské emiráty

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstan

Rijád

Saúdská Arábie

Varšava

Poľsko

Bukurešť

Rumunsko

Toronto

Kanada

Washington, D.C.

Spojené Štáty Americké

Kontaktujte nás tu:

Bezplatné skúšanie
Ako a kde sa dá kúpiť?
Možnosť prenájmu
Všeobecná požiadavka

Rezervácia bezplatnej aplikácie 3D magnetoterapia

Zákazník SK

Ozveme sa vám najneskôr nasledujúci pracovný deň

Jana Kovářová

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Táto webová stránka je chránená technológiou Google reCAPTCHA..
Podmienky službyZásady ochrany osobných údajov.

Prečo Biomag?

Vysoký výkon a účinnosť liečebných efektov.
Ayuda a mejorar la salud. Ya en 40 países de todo el mundo.
Pomáha k lepšiemu zdraviu.
Už v 40 krajinách sveta.
30 rokov skúseností v tejto oblasti, český výrobok.
Viac ako 100 000 spokojných zákazníkov.
Jana Kovářová

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Ako ho vyskúšať?

 • Jednoducho si objednajte bezplatnú aplikáciu pomocou tohto formulára
 • Vybraný špecialista vám zavolá na telefón
 • Dohodne čas a adresu bezplatnej aplikácie
 • Prediskutuje všetky podrobnosti a vaše otázky
 • Počas bezplatnej aplikácie sa dozviete všetky funkcie a výhody magnetoterapie Biomag 3D
 • Pohodlne podporte svoje zdravie

Certifikácia a logá

Členstvo a podpora

Platby a doprava

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.