Vyskočená platnička, útlak nervov, koreňové syndrómy (vertebrogénny algický syndróm)

Editor: | 6. decembra 2018

Charakteristika vyskočenej platničky, útlaku nervov a koreňových syndrómov: chrupavkovitá medzistavcová platnička, ktorá spája susedné stavce, sa skladá z tuhého vonkajšieho obalu – chrupavky (anulus fibrosus) a rôsolovitého jadra (nucleus pulposus). Opotrebovanie, náhle trhnutie alebo stlačenie môžu spôsobiť prasknutie (ruptúru) jej vonkajšej vrstvy, vytlačiť jadro a spôsobiť tak tlak na koreň miechového nervu.

Dochádza k vonkajšiemu vybočovaniu (protrúzia disku) – vonkajšia vrstva prstenca sa netrhá, dochádza k vybočeniu jadra, ktoré však priestor disku neopúšťa. Takto vyskočená platnička sa často vracia na svoje pôvodné miesto, alebo sa poruší kontinuita vonkajšej chrupavky a jadro povyskočí mimo (herniácia, prolaps). Keď vyskočená platnička tlačí na nervový koreň, môže byť príčinou silnej bolesti chrbta. Bolesť sa zväčšuje pri kašľaní, pohybe alebo dlhodobom sedení.

Tlakom vyskočenej platničky alebo osteofytov a vplyvom ďalších degeneratívnych zmien chrbtice pôsobiacich na nervový koreň vznikajú koreňové syndrómy (najčastejšie na dolnej končatine). Podľa lokalizácie útlaku sa mení propagácia bolesti a vzniká rad vertebrogénnych algických syndrómov (akútny blok krčnej chrbtice (úsad), chronické bolesti krčnej chrbtice, cervikokraniálny syndróm, cervikovestibulárny syndróm, cervikobrachiálny syndróm, koreňové syndrómy na hornej končatine, bolesti v hrudnej chrbtici, lumbago (bedrový úsad, seknutie v krížoch), chronické bolesti v bedrách a krížoch, koreňové syndrómy na dolnej končatine (L4, L5, S1).

Využitie magnetoterapie pri vyskočenej platničke a útlaku nervov

Pri vyskočenej platničke a pri vertebrogénnych algických syndrómoch sa uplatní protibolestivý, myorelaxačný, protiopuchový a regeneračný efekt nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag. Iba magnetoterapia nemôže odstrániť už existujúce anatomické zmeny trvalého charakteru, ktoré vyžadujú prípadný chirurgický zákrok. Možno ju však aplikovať aj ako prípravu na operáciu a potom v období rekonvalescencie a následne ako prevenciu ďalších degeneratívnych zmien. Pri súčasnom podávaní nesteroidných antireumatík, sa účinok týchto liekov magnetickým poľom zosilňuje.

Skúsenosti pacientov

Biomag používam na uvoľnenie chrbtice po operácii vyskočenej platničky, na uvoľnenie stuhnutých svalov a proti únave. S prístrojom sme spokojní, používame ho denne.

Regina Křenová, Jindřichův Hradec

Biomag používam už 10 rokov. Najviac mi pomáha na krčnú a driekovú chrbticu. Vďaka prístroju sa mi skrátila liečba vyskočenej platničky.

Adolfa Wieczorová, Radim u Kolína

Prístroj Biomag používam s veľmi dobrými účinkami na bolesti pohybového ústrojenstva prameniace z vertebrogénneho syndrómu. Ďalej na nedostatočné prekrvenie končatín, občasné zápaly močového mechúra.

Jana Jurčeková, Hroznova Lhota

Aplikácia magnetoterapie pri vyskočenej platničke a útlaku nervov

Pri akútnom útlaku nervov vďaka vyskočenej platničke a útlaku nervov s následným koreňovým syndrómom uprednostňujeme nízke protibolestivé frekvencie 4 – 6 Hz a pri chronických bolestiach striedame s frekvenciami 13 -17 Hz s vyšším podielom myorelaxácie. Aplikátor prikladáme na miesto útlaku miechového nervu.

Môžete liečiť aj tieto ťažkosti

  • Útlak nervov (chronický)
  • Bolesti chrbtice
  • Ischias (akútny)
  • Artritídy chrbtice
  • Artrózy chrbtice
  • Vyskočená platnička, útlak nervov, koreňové syndrómy (vertebrogénny algický syndróm)

Magnetoterapia a vyskočená platnička a útlaky nervov – Vaše otázky

Chcete sa dozvedieť viac o aplikácii magnetoterapie pri vyskočenej platničke, útlaku nervov a koreňových syndrómoch? Kontaktujte nás!
S dôverou sa na nás obráťte, odpovieme na Vaše otázky týkajúce sa uplatnenia magnetoterapie pri vyskočenej platničke, útlaku nervov a koreňových syndrómoch.

Zákazník

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívne dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.