Český výrobca patentovanej 3D magnetoterapie, viac ako 30 rokov.

MDR CERTIFIED

Skúste terapiu

Vyskočená platnička – príznaky, popis a liečba

Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.

Revízia

Vyskočená platnička
Vyskočená platnička

Máte pocit, že sa bolesť chrbta stala neoddeliteľnou súčasťou vášho života? Ide o nepríjemnú bolesť chrbta, ktorý vystreľuje až do nôh alebo rúk? K tomu sa dostavuje brnenie končatín a svalová slabosť? Tieto problémy môžu signalizovať výhrez medzistavcovej platničky. [1]

Poďme sa pozrieť, ako rozpoznať príznaky vyskočenej platničky, zistiť jej príčiny a možnosti liečby.  Ako potlačiť príznaky, ako sú bolesť, opuch a zápal, ktoré súvisia s týmto ochorením? Tieto poznatky vám pomôžu získať späť kontrolu nad svojím zdravím a pohodlím. Viac informácií nájdete tu.

Príznaky vyskočenej platničky

 • Silné bolesti v mieste výhrezu
 • Bolesti vystreľujú do končatín
 • Brnenie končatín
 • Mravčenie
 • Zmeny citlivosti končatín
 • Svalová slabosť
 • Problémy s chôdzou

Vyskočená platnička sa môže objaviť v oblasti krčnej, hrudnej i bedrovej chrbtice. [2] Výhrez platničky je obvykle veľmi bolestivý, konkrétne problémy sa ale líšia podľa veľkosti výhrezu a miesta, kde k nemu došlo. [3]

Oznámenie

Správnu diagnózu môže stanoviť iba lekár. Nevyužívajte tento či akýkoľvek iný článok na internete na stanovenie diagnózy. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Popis a príčiny vzniku vyskočenej platničky

Intervertebral disc
Medzistavcová platnička

Vyskočená platnička – čo to je?

Medzistavcová platnička je pružné tkanivo, ktoré spája stavce a umožňuje bezproblémový pohyb chrbtice. Platnička má rôsolovité jadro, ktoré je obalené pevným prstencom.[4] Pokiaľ sa mäkké jadro dostane von zo svojho „obalu“, dochádza k dráždeniu okolitých nervov a vzniku bolesti. [5]

Vyskočená platnička môže spôsobiť bolesť v rôznych častiach tela. Ide o to, kde došlo k výhrezu.

 • Výhrez platničky v krčnej chrbtici spôsobuje silnú bolesť v oblasti krku. Bolesti navyše často vystreľujú do ramien, paží aj prstov na rukách. Bolesť sa môže zhoršovať pri niektorých pohyboch krku. [6]
 • Vyskočená platnička v dolnej časti chrbta prináša silnú bolesť v bedrách. Ďalšie symptómy vyskočenej platničky bedrovej chrbtice sú: bolesť zadku, bokov či stehien, svalová slabosť a ťažkosti pri chôdzi.[7]
 • Vyskočená platnička hrudnej chrbtice spôsobuje okrem bolesti priamo v mieste hrudnej chrbtice aj nepríjemné pocity v nohách. Pacienti cítia brnenie, mravčenie a zmenu citlivosti jednej alebo oboch dolných končatín. [8]

Prečo prichádza k vyskočeniu platničky?

Výhrez platničky väčšinou súvisí s opotrebovaním chrbtice. Podieľajú sa na ňom hlavne tieto rizikové faktory:

 • Vyšší vek.
  S vekom platničky strácajú svoju pružnosť a odolnosť, čo zvyšuje riziko vypadnutia.
 • Nadváha a obezita.
  Nadmerná telesná hmotnosť zvyšuje záťaž na chrbticu a medzistavcové platničky, čo môže viesť k ich opotrebovaniu a vypadnutiu.
 • Dlhodobé preťažovanie chrbtice pri práci alebo športe.
  Fyzicky náročná práca, ktorá zahŕňa zdvíhanie ťažkých bremien, opakované ohýbanie a otáčanie alebo dlhé doby sedenia, môže zvýšiť tlak na medzistavcové platničky.
 • Nedostatok pohybu a sedavý životný štýl.
  Slabé a nevyužité svaly chrbta a brucha nemôžu efektívne podporovať chrbticu, čo môže viesť k väčšej záťaži na medzistavcových platničkách
 • Genetika.
  Niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu na oslabenie platničkového tkaniva, čo zvyšuje riziko vypadnutia. [9]

Ako prebieha diagnostika vyskočenej platničky

EMG – súčasť diagnostiky vyskočenej platničky
EMG – súčasť diagnostiky vyskočenej platničky

Diagnózu vyskočenej platničky určí lekár na základe fyzikálneho vyšetrenia v kombinácii s rôznymi zobrazovacími metódami. Neurológ hodnotí druh a intenzitu bolesti, kontroluje reflexy, svalovú silu a kvalitu chôdze.

 • Magnetická rezonancia je bežným spôsobom, ako potvrdiť diagnózu vyskočenej platničky a vylúčiť inú príčinu ťažkostí.
 • Lekár môže odporučiť aj CT vyšetrenie (počítačová tomografia) a röntgen chrbta.
 • Pri diagnostike sa využíva EMG (elektromiografia) – vyšetrenie elektrickej aktivity svalov a nervov. [10]

Vedeli ste?

 • Výhrez medzistavcovej platničky postihuje najčastejšie osoby vo veku 30 až 50 rokov. [11]
 • Najčastejším problémom je vyskočená bedrová platnička medzi 4. a 5. bedrovým stavcom (L4-L5).
 • Častá je tiež vyskočená platnička L5-S1, teda medzi 5. bedrovým a 1. krížovým stavcom.[12]

Komplikácie pri liečení

Ak vyskočená platnička nie je liečená alebo liečba nie je účinná, môžu nastať komplikácie so značným vplyvom na váš život.

 • Môže dôjsť k výraznému poškodeniu nervov.
 • Môže viesť k zhoršovaniu bolesti a strate citlivosti končatín.
 • V najzávažnejších prípadoch môže dokonca nepriaznivo ovplyvniť činnosť močového mechúra a čriev.
 • Preto je dôležitá prevencia a starostlivosť o chrbticu. [13]
Poškodenie nervov

Poškodenie nervov

Bolesti končatín

Bolesti končatín

Strata citlivosti končatín

Strata citlivosti končatín

Problémy s močovým mechúrom

Problémy s močovým mechúrom

Oznámenie

Odporúčame neodkladať liečbu vyskočenej platničky

Neodkladajte liečbu vyskočenej platničky, a ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo pochybnosti o svojom zdravotnom stave, navštívte odborného lekára. Predídete tak zbytočným zdravotným komplikáciám.

Liečba vyskočenej platničky

Pri liečbe vyskočenej platničky sa využívajú prevažne konzervatívne metódy.
Pri liečbe vyskočenej platničky sa využívajú prevažne konzervatívne metódy.

Ako liečiť vyskočenú platničku?

V liečbe vyskočenej medzistavcovej platničky sa využívajú prevažne konzervatívne (nechirurgické) metódy. Ak ale nezbavia pacienta bolesti a ťažkosti sa naopak zhoršujú, môže byť riešením operácia vyskočenej platničky.[14]

U väčšiny pacientov (85 %) však vymiznú akútne príznaky vyskočenej platničky krčnej chrbtice, hrudnej chrbtice alebo v bedrovej oblasti počas 8 až 12 týždňov. [15]

Konzervatívna liečba vyskočenej platničky zahrňuje:

 • podávanie liekov proti bolesti a na zníženie svalového napätia,
 • špeciálnu rehabilitáciu zameranú na postihnutú oblasť,
 • režimové opatrenia (primeraná fyzická záťaž, aplikácia chladných a teplých obkladov). [16]

 

Oznámenie

Pozor

Liečbu vyskočenej platničky môže určiť iba lekár po zvážení vášho celkového zdravotného stavu. Nevyužívajte preto tento článok ako návod na liečebný postup, ten môže stanoviť iba lekár.

Rehabilitácia vyskočenej platničky

Zameriava sa na posilnenie svalov a obnovu hybnosti chrbtice. Cieľom je minimalizovať riziko opakovaného poškodenia platničky a znížiť bolesť. Môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Môže zahŕňať: fyzikálnu terapiu, kryoterapiu, hydroterapiu a ďalšie liečebné metódy.

Rehabilitácia, po operácii vyskočenej platničky, je dôležitý proces na navrátenie hybnosti a k aktivitám bežného života.

Vyskočená platnička cvičenie

Pravidelné cvičenie môže byť jedna z ciest, ako pomôcť od bolesti.
Pravidelné cvičenie môže byť jedna z ciest, ako pomôcť od bolesti.

Cvičenie môže pomôcť uľaviť od bolesti, znížiť zápal, zvýšiť pohyblivosť a posilniť svaly podporujúce chrbticu, čo môže pomôcť minimalizovať riziko ďalších komplikácií a zlepšiť kvalitu života.

Je tiež dôležité dodržiavať lekárske pokyny a odporúčania týkajúce sa cvičenia a celkovej liečby, pretože zle vykonané cvičenia môžu zhoršiť stav a viesť ku komplikáciám. [17]

Vyskočená platnička cviky:

 • Naťahovanie svalov a chrbtice: Pomáha uvoľniť svaly, ktoré sa môžu krútiť a vytvárať tlak na nervové vlákna.
 • Posilňovanie svalov brucha a chrbta: Pomáha udržiavať stabilitu chrbtice a znižuje tlak na medzistavcové platničky.
 • Aeróbne cvičenie: Pomáha udržiavať dobrý krvný obeh a zlepšuje celkovú kondíciu tela.
 • Plávanie: Plávanie je šetrné ku kĺbom a môže pomôcť posilniť svaly chrbta.
 • Fyzikálna terapia: Špecialista na fyzikálnu terapiu môže navrhnúť cviky a postupy, ktoré sú špecificky zamerané na vaše potreby a stav.

 

Vyskočená platnička cviky McKenzie

Ide o cvičebnú metódu, ktorá bola vyvinutá špeciálne na liečbu bolesti chrbta, vrátane bolesti spôsobenej vyskočenou platničkou. Cviky sú zamerané na posilňovanie a preťahovanie svalov chrbtice a pomáhajú zlepšiť pohyblivosť chrbtice.[18]

Medzi najčastejšie cviky McKenzie patrí:

 • Preťahovanie chrbtice v polohe na bruchu: Ležte na bruchu s rukami položenými vedľa tela. Položte dlane na podlahu pod ramenami a pomaly zdvihnite hornú časť tela tak, že sa oprete o dlane. Držte túto polohu po dobu 5-10 sekúnd, potom sa pomaly vráťte späť do východiskovej polohy.
 • Preťahovanie chrbtice v polohe na bruchu s podperou: Ležte na bruchu s podloženými lakťami pod ramenami a rukami položenými vedľa tela. Pomaly zdvihnite hornú časť tela a oprite sa o lakte. Držte túto polohu po dobu 5-10 sekúnd, potom sa pomaly vráťte späť do východiskovej polohy.
 • Preťahovanie chrbtice v polohe na bruchu s podperou jednej strany: Ležte na bruchu a položte jednu ruku pod rameno na druhej strane tela. Pomaly zdvihnite hornú časť tela a otáčajte sa smerom k ruke, ktorú máte pod ramenom. Držte túto polohu po dobu 5-10 sekúnd, potom sa pomaly vráťte späť do východiskovej polohy.

Cviky McKenzie by mali byť vykonávané pod dohľadom odborníka, ako je fyzioterapeut alebo rehabilitačný lekár. Je nutné ich vykonávať správne a v súlade s vašim zdravotným stavom. V niektorých prípadoch môžu byť cviky McKenzie kontraindikované, napríklad pri závažných neurologických poruchách alebo iných zdravotných problémoch.

Vyskočená platnička pracovná neschopnosť

Vyskočená platnička môže viesť k pracovnej neschopnosti. Ak sú príznaky mierne, lekár môže odporučiť krátkodobo zostať doma. V prípadoch, keď sú príznaky závažné a pacient nie je schopný vykonávať svoju prácu, môže byť pracovná neschopnosť dlhšia. Ak je pacient operovaný, spravidla je pacientovi pridelená pracovná neschopnosť, aby mu bolo umožnené zotavenie po operácii.

Prevencia vyskočenej platničky

Prevencia vyskočenia platničky – správne zdvíhanie ťažkých predmetov
Prevencia vyskočenia platničky – správne zdvíhanie ťažkých predmetov
 • Dodržiavanie správneho držania tela pri státí i sedení,
 • zdvíhanie ťažkých predmetov z podrepu, nielen z predklonu,
 • pravidelná fyzická aktivita,
 • primeraná telesná hmotnosť. [19]
Oznámenie

Dôležité upozornenia pri liečbe vyskočenej platničky

Opotrebenie chrbtice je častou príčinou vyskočenej platničky. Ako mu zabrániť?

 Dbajte na správne držanie tela, najmä pri dlhšom sedení alebo ťažkej manuálnej práci. Znížite tak riziko nezvratných zmien na chrbtici. Správne zvolené cviky prinášajú úľavu od bolesti pri vyskočenej platničke a chránia chrbát pred ďalším poškodením chrbtice.

 

Zhrnutie a odporúčanie pri riešení vyskočenej platničky

1.

Navštívte lekára

Liečbu vyskočenej platničky vždy určuje lekár na základe celkového vyšetrenia, zhodnotenia vášho zdravotného stavu a po stanovení presnej diagnózy.

2.

Kauzálna liečba vyskočenej platničky

Po celkovom vyšetrení vám lekár odporučí liečbu príčiny vyskočenej platničky. V súvislosti s tým vám tiež odporučí prípadnú úpravu životného štýlu a ďalší postup riešenia.

3.

Tlmenie bolestí, zápalu a podpora hojenia

Symptomatická liečba je zameraná na prejavy alebo príznaky (symptómy) ochorenia. Takáto liečba vám môže výrazne zlepšiť kvalitu života a v priebehu ochorenia podporiť komplexnú liečbu.

Zdroje, odkazy a literatúra

[1] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

[2] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

[3] Hernia disku. Americká asociácia neurochirurgov. K dispozícii na: https: //www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Herniated-Disc

[4] Hernia disku. Americká asociácia neurochirurgov. K dispozícii na: https: //www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Herniated-Disc

[5] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

[6] Hernia disku. Americká asociácia neurochirurgov. K dispozícii na: https: //www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Herniated-Disc

[7] Hernia disku. Americká asociácia neurochirurgov. K dispozícii na: https: //www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Herniated-Disc

[8] Hernia hrudnej platničky. Lekárske centrum Marylandskej univerzity. K dispozícii na: https: //www.umms.org/ummc/health-services/orthopedics/services/spine/patient-guides/herniated-thoracic-disc

[9] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

[10] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

[11] Dydyk A. M., Ngnitewe Massa R., Mesfin F. B. Disc Herniation. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; január 2023. K dispozícii na: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441822/

[12] Dydyk A. M., Ngnitewe Massa R., Mesfin F. B. Disc Herniation. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; január 2023. K dispozícii na: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441822/

[13] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

[14] Hernia disku. Americká asociácia neurochirurgov. K dispozícii na: https: //www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Herniated-Disc

[15] Dydyk A. M., Ngnitewe Massa R., Mesfin F. B. Disc Herniation. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; január 2023. K dispozícii na: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441822/

[16] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

[17] Bezpečné cvičenia pri hernii disku. Medical NewsToday , 27. Január 2019. K dispozícii na https://www.medicalnewstoday.com/articles/324311#summary

[18] Metóda McKenzie,SpineOne, 7. November 2017. K dispozícii na https://spineone.com/mckenzie-method-back-pain

[19] Hernia disku. MayoClinic, 8. február 2022. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095?p=1

Ako utlmiť bolesti, zápaly a podporiť hojenie? Vyskúšajte aplikáciu 3D magnetoterapie
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.