Patentovaná 3D magnetoterapia
MDR CERTIFIED

MDR CERTIFIED

Skúste terapiu

Bolesti krčnej chrbtice - príznaky, popis a liečba

Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.

Revízia

Bolesti krčnej chrbtice
Bolesti krčnej chrbtice

Nemôžete ráno otočiť hlavou? Prudká bolesť za krkom vám tomu bráni? Môžete mať blokádu krčnej chrbtice. Stuhnutý krk, problémy s otáčaním hlavy alebo dokonca bolesť horných končatín sa negatívne podpisujú na pracovnom výkone, obmedzujú voľnočasové aktivity a prinášajú psychickú nepohodu.

Zistite, aké sú príčiny týchto problémov a aké existujú možnosti liečby. Ako potlačiť nepríjemné bolesti krčnej chrbtice?  Viac informácií nájdete tu.

Bolesti krčnej chrbtice – príznaky

 • Bolesť môže byť pálčivá alebo naopak pripomínať tlak v postihnutej oblasti.
 • Pocit stuhnutosti sa môže šíriť do ramien a horných končatín.
 • Niekedy sa pridávajú bolesti hlavy od krčnej chrbtice.
 • Bežné je tiež obmedzenie hybnosti pri otáčaní alebo predkláňaní hlavy.[1]

Ak sú bolesti krčnej chrbtice spôsobené prudkým pohybom hlavy smerom dopredu a následne rýchlym pohybom späť (typické pre autonehody aj v malej rýchlosti), môže sa k príznakom pridávať:

 • nevoľnosť a závraty,
 • porucha pozornosti,
 • opuch a citlivosť v oblasti krčnej chrbtice.

Tento typ úrazu sa označuje ako whiplash. Whiplash syndróm je úraz krčnej chrbtice často spôsobený nárazom zozadu. Je pre neho bežné, že bolesť v oblasti krčnej chrbtice sa môže objaviť až 6-12 hodín po nehode.[2]

Oznámenie

Správnu diagnózu môže stanoviť iba lekár. Nevyužívajte tento či akýkoľvek iný článok na internete na stanovenie diagnózy. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Bolesť krčnej chrbtice – Popis a príčiny vzniku

Čo jsou bolesťi krčnej chrbtice?

Bolesť krčnej chrbtice, odborne nazývaná cervikalgia, postihuje zadnú časť krku v mieste krčných stavcov. Môže sa však šíriť aj do oblasti ramien, hornej časti chrbta alebo horných končatín.

Intenzita bolesti aj doba trvania závisí od príčiny ťažkostí a môže trvať dni, mesiace aj roky. Bolesť krčnej chrbtice postihuje dospelých v každom veku a častejšie sa vyskytuje u žien. [3]

Bolesti krčnej chrbtice a hlavy sa môžu vyskytovať súčasne. Bolesti rúk od krčnej chrbtice sú časté a limitujú mnoho každodenných činností.

Príčiny bolesti krčnej chrbtice

Zlé držanie tela patrí k bežným príčinám bolesti krčnej chrbtice
Zlé držanie tela patrí k bežným príčinám bolesti krčnej chrbtice

Medzi najbežnejšie príčiny patria:

 • ochorenie medzistavcových platničiek,
 • svalové napätie a kŕče,
 • zranenie pri nehodách či športoch,
 • útlak nervov,
 • zlé držanie tela,
 • zápalové a nádorové ochorenia,
 • ďalšie choroby (napr. artróza, reumatoidná artritída).

Na bolesti krčnej chrbtice sa v mnohých prípadoch podieľa aj nadmerný stres, pre ktorý je typická kombinácia strnulého držania tela a svalového napätia. [4 ] Hoci bolesť krčnej chrbtice môže súvisieť s niektorými vyššie uvedenými diagnózami, príčiny bolesti zvyčajne nie sú závažné a dajú sa riešiť konzervatívnou liečbou. [5]

Kedy vyhľadať lekára

Bolesti krčnej chrbtice sa môžu dostaviť po autonehode
Bolesti krčnej chrbtice sa môžu dostaviť po autonehode

Bolesti krčnej chrbtice sa dajú v mnohých prípadoch zvládnuť bez lekárskej starostlivosti pomocou voľnopredajných liekov na bolesť a režimových opatrení. Pokiaľ však problémy trvajú dlhšie ako týždeň a bolesti sú nezlučiteľné s bežnými každodennými aktivitami, je na mieste vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc.

Dôvodom pre návštevu lekára je tiež:

 • bolesť krčnej chrbtice po nehode,
 • slabosť a necitlivosť končatín,
 • bolesti krčnej chrbtice a motanie hlavy,
 • zhoršená koordinácia pohybu.[6],[7]

Diagnostika

Diagnostika začína pohovorom s lekárom. K potrebným informáciám patrí lokalizácia a typ bolesti, jej intenzita a presný popis súvisiacich problémov. Lekár potrebuje vedieť ako dlho bolesť trvá, v akých situáciách sa zhoršuje a čo prináša úľavu. Dôležité sú aj informácie o prípadných chronických ochoreniach.

Potom prichádza na rad fyzikálne vyšetrenie.

 • Lekár prehmatá bolestivé miesta a posudzuje ich citlivosť či svalové napätie.
 • Pri prehliadke sa kontroluje aj rozsah pohybu krku, chrbta a horných končatín.

Zobrazovacie metódy zvyčajne nie sú potrebné. Využívajú sa, ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu, nereaguje na konzervatívnu liečbu alebo v prípade podozrenia na závažné ochorenie.

 • Magnetická rezonancia (MR) zobrazí chrbticu, nervy aj mäkké tkanivá. Môže odhaliť vyskočenú medzistavcovú platničku, známky infekcie aj nádory.
 • Počítačová tomografia (CT) odhalí degeneratívne zmeny chrbtice a ukáže napríklad kostné výbežky. Využíva sa najmä, pokiaľ nie je dostupná magnetická rezonancia. [8],[9]
 • Röntgenové vyšetrenie môže ukázať niektoré zmeny na krčnej chrbtici, ale nie vždy je pri diagnostike prínosom. U pacientov s tzv. opierkovým syndrómom (whiplash), ku ktorému dochádza pri autonehodách, neukáže röntgen žiadny nález, pretože ide o poranenie mäkkých tkanív a nie stavcov.[10]

Vedeli ste?

 • S bolesťou krčnej chrbtice sa aspoň raz v priebehu života stretávajú dve tretiny dospelých. [11]
 • Štatistiky ukazujú, že sa vyskytujú najčastejšie v škandinávskych krajinách, najmenej prípadov je naopak v niektorých afrických krajinách.
 • Bolesť krčnej chrbtice je častejšia u žien ako u mužov. Najrizikovejšou skupinou sú tie ženy, ktoré uvádzajú zlú kvalitu spánku.[12]

Komplikácie pri neliečení

Pokiaľ nie sú bolesti krčnej chrbtice včas a správne liečené, môžu sa vyvinúť rôzne komplikácie.

 • Bolesť môže pretrvávať a stať sa chronickou.
 • Odborníci uvádzajú, že viac ako 60 % osôb s chronickou bolesťou krčnej chrbtice trpí úzkosťou a 55 % osôb depresiou.[13]
 • Môžu zhoršovať kvalitu spánku. [14]
 • Bolesť a stuhnutosť môžu obmedziť pohyb v krčnej oblasti, čo môže ovplyvniť schopnosť otáčať hlavu alebo sa ohýbať
Chronická bolesť

Chronická bolesť

Depresie

Depresia

Nekvalitný spánok

Nekvalitný spánok

Obmedzený pohyb.

Obmedzený pohyb.

Oznámenie

Odporúčame neodkladať liečbu bolestí krčnej chrbtice

Neodkladajte liečbu bolestí krčnej chrbtice, a ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo pochybnosti o svojom zdravotnom stave, navštívte odborného lekára. Predídete tak zbytočným zdravotným komplikáciám.

Liečba bolesti krčnej chrbtice

Bolesti krčnej chrbtice zvyčajne nepredstavujú závažný stav. Problémy sa dajú zmierniť a vyriešiť konzervatívnymi metódami, ako sú lieky proti bolesti a rôzne režimové opatrenia.[15]

Chirurgická liečba má opodstatnenie iba vo vážnejších prípadoch, ako je výhrez medzistavcovej platničky alebo útlak nervov spôsobený ochorením chrbtice. [16]

Alternatívne možnosti liečby zahŕňajú masáže, akupunktúru, či rôzne postupy v rámci chiropraxe. [17]

Lieky a cviky pri bolesti krčnej chrbtice

Cviky proti bolesti krčnej chrbtice
Cviky proti bolesti krčnej chrbtice

Lekár už pri prvej návšteve ordinácie poradí, ako uľaviť od bolesti krčnej chrbtice.

V rámci farmakoterapie sa využívajú lieky proti bolesti, zápalu a zvýšenému svalovému napätiu. Vďaka nim ustúpi bolesť a svaly sa môžu lepšie zregenerovať.

Lekár alebo fyzioterapeut odporučí vhodné cvičenie proti bolesti krčnej chrbtice. Správne zvolené cviky doplnené o preťahovanie, uvoľnia napätie a prispejú k posilneniu svalov v oblasti krku a hornej časti chrbta.

Oznámenie

Pozor

Liečbu bolesti krčnej chrbtice môže určiť iba lekár po zvážení Vášho celkového zdravotného stavu. Nevyužívajte preto tento článok ako návod na liečebný postup, ten môže stanoviť iba lekár.

Režimové opatrenia alebo liečime si bolesti krčnej chrbtice sami

Čo pomáha na bolesť krčnej chrbtice: teplý obklad je možné opakovať niekoľkokrát denne
Čo pomáha na bolesť krčnej chrbtice: teplý obklad je možné opakovať niekoľkokrát denne

Jedným zo základných krokov, ktoré uľavia od bolesti krčnej chrbtice, je využívanie teplých a studených obkladov.

 • Nahriaty uterák alebo gélový vankúšik priložte na bolestivé miesto na 15 minút. Teplo uvoľní napätie a podporí krvný obeh. Postup je možné opakovať niekoľkokrát denne.
 • Studený obklad je prínosom v prípade opuchu alebo bezprostredne po natiahnutí v oblasti krčnej chrbtice, ktoré nevyžaduje lekársku starostlivosť.

Techniky na uvoľnenie stresu v podobe dychových cvičení, meditácie alebo prvkov jogy uvoľňujú napätie, ktoré je častou príčinou bolestí v oblasti krčnej chrbtice. [18]

Mäkká penová ortéza na krk môže uľaviť od bolesti v počiatku ťažkostí. Nemala by sa však používať dlhšie ako tri hodiny v kuse a dlhšie ako 1-2 týždne. Príliš dlhé používanie môže viesť k ochabnutiu svalstva. [19]

Ako spať pri bolesti krčnej chrbtice

Ako ležať pri bolesti krčnej chrbtice – správna pozícia v spánku
Ako ležať pri bolesti krčnej chrbtice – správna pozícia v spánku

Dôležitým opatrením je správna poloha v spánku. Vhodne zvolený vankúš pri bolesti krčnej chrbtice zníži napätie krčnej chrbtice a zmierni bolesti ramena od krčnej chrbtice.

 • Ak spíte na chrbte alebo na boku, používajte vankúš, ktorý podoprie hlavu tak, že hlava aj krk sú v rovnakej úrovni ako zvyšok tela.
 • Pozícia na bruchu nie je vhodná kvôli rotácii hlavy na jednu stranu. [20]

Prevencia

Bolestiam krčnej chrbtice je možné predchádzať dodržiavaním rôznych preventívnych opatrení na poli zdravého životného štýlu a ergonómie.

Základom je správna poloha hlavy tzv. v predĺžení chrbtice – hlava by nemala byť v neprirodzenom predklone, ani úklone do strany. Ramená sa nemajú ohýbať dopredu. Pri používaní mobilu alebo tabletu je vhodné mať zariadenie v takej pozícii, aby hlava nebola predklonená a pohľad nesmeroval dole na displej.

 • Úľava od napätia krčnej chrbtice je možná aj pri práci na počítači. Dbajte na správne umiestnenie aj výšku monitora. Nastavte si správne stoličku, opierky na ruky aj oporu pre dolné končatiny.
 • Pri práci, nielen na počítači, nezabúdajte na pravidelné prestávky a preťahovanie krku a ramien.

Cvičenie proti bolesti krčnej chrbtice, ktoré ukáže fyzioterapeut, je možné vykonávať v domácich podmienkach aj v zamestnaní. Základné cviky nie sú komplikované a ich prínos je dlhodobý.

Ďalšie tipy na prevenciu bolesti krčnej chrbtice:

 • Nenoste ťažkú batožinu cez rameno. [21]
 • Skoncujte s fajčením, pretože spomaľuje hojenie a prispieva k poškodeniu pohybového aparátu.
 • Buďte aktívni a udržujte sa v dobrej fyzickej kondícii. [22]
Oznámenie

Dôležité upozornenie pri riešení bolestí krčnej chrbtice

 • Bolesti krčnej chrbtice súvisia často so zlým držaním tela, svalovým napätím a nadmerným stresom.
 • Úľavu od bolesti prináša kombinácia liekov proti bolesti, vhodných cvikov a teplých obkladov. V dlhodobom horizonte pomáha najmä prevencia – správne držanie tela, aktívny životný štýl a dodržiavanie zásad ergonómie.
 • Liečbu je možné zvládnuť individuálne, pokiaľ sa ale k bolesti krčnej chrbtice pridá slabosť a necitlivosť končatín alebo závraty, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára.

Zhrnutie a odporučenie pri riešení bolesti krčnej chrbtice

1.

Navštívte lekára

Liečbu bolesti krčnej chrbtice vždy určuje lekár na základe celkového vyšetrenia, zhodnotenia vášho zdravotného stavu a po stanovení presnej diagnózy.

2.

Kauzálna liečba bolesti krčnej chrbtice

Po celkovom vyšetrení vám lekár odporučí liečbu príčiny bolesti krčnej chrbtice. V súvislosti s tým vám tiež odporučí prípadnú úpravu životného štýlu a ďalší postup riešenia.

3.

Tlmenie bolestí, opuchov a riešenie zápalov

Symptomatická liečba je zameraná na prejavy alebo príznaky (symptómy) ochorenia. Takáto liečba vám môže výrazne zlepšiť kvalitu života a v priebehu ochorenia podporiť komplexnú liečbu.

Zdroje, odkazy a literatúra

[1] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[2] Whiplash. Healthdirect Australia, máj 2022. K dispozícii na: https: //www.healthdirect.gov.au/whiplash

[3] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[4] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[5] Bolesť krku. Mayo Clinic, 25. August 2023. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/symptoms-causes/syc-20375581

[6] Michael A. P. Bolesti krku. Americká asociácia neurochirurgov. K dispozícii na: https: //www.aans.org/en/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Neck-Pain

[7] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[8] Bolesť krku. Mayo Clinic, 25. August 2023. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/symptoms-causes/syc-20375581

[9] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[10] Whiplash. Healthdirect Australia, máj 2022. K dispozícii na: https: //www.healthdirect.gov.au/whiplash

[11] Elbinoune I., Amine B., Shyen S. et al. Chronická bolesť krku a úzkostná depresia: prevalencia a súvisiace rizikové faktory. Pan Afr Med J. 2016 May 27; 24: 89, doi: 10.11604/pamj.2016.24.89.8831. K dispozícii na: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5012832/

[12] Kazeminasab S., Nejadghaderi S. A., Amiri P. et al. Bolesť krku: globálna epidemiológia, trendy a rizikové faktory. BMC Musculoskeletal Disord. 2022 Jan 3;23(1):26, doi: 10.1186/s12891-021-04957-4. K dispozícii na: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8725362/

[13] Elbinoune I., Amine B., Shyen S. et al. Chronická bolesť krku a úzkostná depresia: prevalencia a súvisiace rizikové faktory. Pan Afr Med J. 2016 May 27; 24: 89, doi: 10.11604/pamj.2016.24.89.8831. K dispozícii na: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5012832/

[14] Kazeminasab S., Nejadghaderi S. A., Amiri P. et al. Bolesť krku: globálna epidemiológia, trendy a rizikové faktory. BMC Musculoskeletal Disord. 2022 Jan 3;23(1):26, doi: 10.1186/s12891-021-04957-4. K dispozícii na: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8725362/

[15] Michael A. P. Bolesť krku. Americká asociácia neurochirurgov. K dispozícii na: https: //www.aans.org/en/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Neck-Pain

[16] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[17] Bolesť krku. Mayo Clinic, 25. August 2023. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/symptoms-causes/syc-20375581

[18] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[19] Bolesť krku. Mayo Clinic, 25. August 2023. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/symptoms-causes/syc-20375581

[20] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

[21] Bolesť krku. Mayo Clinic, 25. August 2023. K dispozícii na: https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/symptoms-causes/syc-20375581

[22] Bolesť krku. Clevelandská klinika, 9. December 2022. K dispozícii na: https: //my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

Kde pomáha terapia pulzným magnetom Biomag 3D?

Zariadenia na 3D pulznú magnetoterapiu spoločnosti Biomag v súčasnosti pomáhajú ľuďom na všetkých kontinentoch. Tisíce spokojných používateľov a renomovaných kliník používajú inovatívne prístroje Biomag na ceste za lepším zdravím.

Londýn

Spojené kráľovstvo

Rím

Taliansko

Barcelona

Španielsko

Berlín

Nemecko

Paríž

Francúzsko

Viedeň

Rakúsko

Bratislava

Slovensko

Praha

Česká republika

Brasília

Brazília

Budapešť

Maďarsko

Dubaj

Spojené arabské emiráty

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstan

Rijád

Saúdská Arábie

Varšava

Poľsko

Bukurešť

Rumunsko

Toronto

Kanada

Washington, D.C.

Spojené Štáty Americké

Kontaktujte nás tu:

Bezplatné skúšanie
Ako a kde sa dá kúpiť?
Možnosť prenájmu
Všeobecná požiadavka

Rezervácia bezplatnej aplikácie 3D magnetoterapia

Zákazník SK

Ozveme sa vám najneskôr nasledujúci pracovný deň

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Táto webová stránka je chránená technológiou Google reCAPTCHA..
Podmienky službyZásady ochrany osobných údajov.

Prečo Biomag?

Vysoký výkon a účinnosť liečebných efektov.
Ayuda a mejorar la salud. Ya en 40 países de todo el mundo.
Pomáha k lepšiemu zdraviu.
Už v 40 krajinách sveta.
30 rokov skúseností v tejto oblasti, český výrobok.
Viac ako 100 000 spokojných zákazníkov.

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Ako ho vyskúšať?

 • Jednoducho si objednajte bezplatnú aplikáciu pomocou tohto formulára
 • Vybraný špecialista vám zavolá na telefón
 • Dohodne čas a adresu bezplatnej aplikácie
 • Prediskutuje všetky podrobnosti a vaše otázky
 • Počas bezplatnej aplikácie sa dozviete všetky funkcie a výhody magnetoterapie Biomag 3D
 • Pohodlne podporte svoje zdravie

Certifikácia a logá

Členstvo a podpora

Platby a doprava

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.