Patentovaná 3D magnetoterapia
MDR CERTIFIED

MDR CERTIFIED

Skúste terapiu

Zápal kĺbov ruky a zápästia - príznaky, popis a liečba

Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.

Revízia

Obrázok: Zápal kĺbov ruky a zápästia
Zápal kĺbov ruky a zápästia

Robia vám bežné činnosti ako je manipulácia s kefkou na zuby alebo stlačenie kľučky pri dverách problémy a bolesti? Máte opuchnuté a stuhnuté prsty na ruke a horšie sa vám s ňou pohybuje? Môže ísť o zápal kĺbov ruky a zápästia. Tento stav sa môže zhoršovať v noci a obmedziť vás v každodenných aktivitách.

Zistite, ako rozpoznať príznaky zápalu kĺbov ruky a zápästia, aké sú príčiny a možnosti liečby. Viete, ako potlačiť príznaky, ako sú bolesť, opuch alebo zápal, ktoré sprevádzajú toto ochorenie? Viac informácií nájdete tu.

Príznaky zápalu kĺbov ruky a zápästia

 • Bolesť kĺbov na ruke (z počiatku tupá či pálčivá, objavuje sa pri zvýšenej aktivite)
 • Postupom času bolesti prichádzajú aj v noci
 • Opuchy prstov
 • Stuhnutosť malých kĺbov či zápästia
 • Strata sily pri úchope [1]
 • Z bežných úkonov, ako je otváranie fľaše, sa stáva bolestivá záležitosť. [2]

Choroba môže dospieť aj do štádia, kedy sú kĺby poškodené zápalom viditeľne deformované. [3]

Oznámenie

Správnu diagnózu môže stanoviť iba lekár. Nevyužívajte tento či akýkoľvek iný článok na internete na stanovenie diagnózy. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Popis a príčiny vzniku zápalu kĺbov ruky a zápästia

Čo je zápal kĺbov ruky a prstov?

Na ruke sa nachádzajú takmer tri desiatky kĺbov, ktoré zaisťujú hladký pohyb ruky od zápästia až po špičky prstov. Ak niektoré kĺby postihne zápal, pacienti zažívajú bolestivé stavy a nemôžu robiť bežné pohyby rúk. Zápal kĺbov môže mať infekčný alebo neinfekčný pôvod. [4]

Zápal kĺbov ruky – Fotogaléria

Príčiny: čo môže spôsobiť zápal kĺbov ruky a prstov?

K najčastejším príčinám neinfekčného zápalu kĺbov na prstoch ruky patrí reumatoidná artritída. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napadá vlastné tkanivá, v tomto prípade kĺby na prstoch rúk či v zápästí. [5]

Prejavuje sa ako opuch, horkosť, citlivosť na dotyk, bolestivosť a znížená funkčnosť. Zápal kĺbov po nejakej dobe vyústi v deštrukciu a deformáciu kĺbu.

Rizikovými faktormi v rozvoji reumatoidnej artritídy sú: nadváha a obezita, zranenie, namáhanie kĺbov nevhodnými opakovanými pohybmi.

Ďalšie príčiny zápalu kĺbov prstov a zápästia sú napríklad ochorenie šliach alebo úrazy.

Problémy s hybnosťou malých kĺbov na rukách môžu súvisieť aj s artrózou. Pri tomto ochorení je poškodená kĺbová chrupavka. Jej postupné opotrebenie súvisí väčšinou s vekom. [6]

Diagnostika zápalu kĺbov ruky a zápästia

Základom je identifikovať príčinu a navrhnúť vhodnú liečbu. Pri diagnostike sa používa niekoľko bežných metód [7]:

 • Rozhovor s lekárom a fyzické vyšetrenie
  Lekár zisťuje podrobné informácie o príznakoch, dĺžke trvania a intenzite bolesti. Vykoná fyzické vyšetrenie, počas ktorého skúma kĺby, hmatá ich a sleduje ich pohyblivosť a citlivosť.
 •  Krvné testy
  Môžu pomôcť identifikovať príznaky zápalu v tele. Zvýšené hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP) a sedimentácia erytrocytov (ESR) naznačujú prítomnosť zápalu.
 • Obrazové metódy
  Röntgen je užitočný pre zobrazenie stavu kostí a kĺbových štruktúr. Magnetická rezonancia (MRI) poskytuje podrobnejšie obrazy mäkkých tkanív, ako sú šľachy, väzy a kĺbová chrupavka, a môže pomôcť identifikovať zápalové zmeny.
 • Artroskopia
  Tenká trubička s kamerou zavedená do kĺbu umožňuje lekárovi priamo vidieť vnútornú štruktúru kĺbu a vykonať ďalšie diagnostické alebo liečebné postupy.
 • Biopsia kĺbu
  Odoberú sa vzorky tkaniva na laboratórnu analýzu, aby sa zistila presná príčina zápalu.

Vedeli ste ?

 •  Zápal kĺbov sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov. Problémy sa môžu zlepšiť počas tehotenstva, naopak po pôrode sa u niektorých žien zhoršujú. [8]
 • Polovica všetkých žien a štvrtina mužov v seniorskom veku zápasí s bolesťou a stuhnutosťou kĺbov na rukách. [9]

Komplikácie pri neliečení

Neliečený zápal kĺbov ruky a zápästia môže mať niekoľko vážnych komplikácií a negatívne ovplyvniť život pacienta.

 • Trvalé poškodenie kĺbu: môže viesť k trvalej strate pohyblivosti a obmedzeniu funkčnosti postihnutej ruky a zápästia.
 • Chronická bolesť: môže byť neustála alebo sa vracať v pravidelných intervaloch.
 • Obmedzená pohyblivosť: môže dôjsť k obmedzeniu schopnosti vykonávať úkony, ako je stlačenie, zopnutie, chytanie, manipulácia s predmetmi.
 • Invalidita: môže dôjsť k rozvoju vážnych deformít kĺbov a strate schopnosti nezávisle sa pohybovať a vykonávať základné denné aktivity.
Obmedzenie funkcie ruky

Obmedzenie funkcie ruky

Chronická bolesť

Chronická bolesť

Obmedzená hybnosť

Obmedzená pohyblivosť

Invalidita

Invalidita

Oznámenie

Odporúčame neodkladať liečbu zápalu kĺbov ruky a zápästia

Neodkladajte liečbu zápalu kĺbov ruky a zápästia, a ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo pochybnosti o svojom zdravotnom stave, navštívte odborného lekára. Predídete tak zbytočným zdravotným komplikáciám.

Liečba zápalu kĺbov prstov

Liečba zápalu kĺbov ruky a zápästia je zameraná na zmiernenie príznakov, zníženie zápalu, obnovu pohyblivosti a posilnenie postihnutého kĺbu. Presný prístup k liečbe závisí od príčiny zápalu a závažnosti stavu. Väčšina liečebných postupov sa zameriava na kombináciu niekoľkých metód.

Pri liečbe sa využívajú rôzne postupy a metódy.

 • Farmakoterapia – pacienti užívajú nesteroidné protizápalové lieky.
 • Injekcie s kortikoidmi – uľavujú od bolesti.
 • Znehybnenie postihnutého miesta pomocou ortézy – ortéza by sa nemala používať príliš často, aby nezačali ochabovať svaly.
 • Úprava režimu – obmedzenie aktivít, ktoré zhoršujú bolesť, využívanie úľavových pozícií.
 • Teplé a studené obklady – každý druh obkladu plní inú funkciu.
 • Fyzioterapia – cvičenia sú určené špeciálne pre zápästie a prsty na rukách.
 • Operácia – chirurgické riešenie sa využíva, pokiaľ všetky konzervatívne metódy zlyhali. [10]

 

Oznámenie

Pozor

Liečba zápalu kĺbov ruky a zápästia môže určiť len lekár po zvážení vášho celkového zdravotného stavu. Preto tento článok nepoužívajte ako návod na liečbu, ktorú môže určiť len lekár.

Obklady pri liečbe zápalu kĺbov ruky

Studené obklady zmenšujú opuch v mieste zápalu
Studené obklady zmenšujú opuch v mieste zápalu

Bolesť a stuhnutosť pri zápale v zápästí alebo pri zápale drobných kĺbov ruky je možné zmierniť pomocou teplých a studených obkladov.

 • Teplý obklad (napríklad gélový vankúšik alebo nahriaty uterák) pripraví ruku na následné cvičenie. Nechajte ho pôsobiť 15 minút.
 • Studený obklad uľaví od opuchu. Na postihnuté miesto ho aplikujte 10–15 minút. [11]

Cvičenie pri zápale kĺbov ruky

Pravidelné cvičenie je dôležitou súčasťou liečby zápalu. Nielen že môže uľaviť od bolesti, ale udržuje postihnuté kĺby čo najpohyblivejšie, a uľahčuje tak rôzne každodenné činnosti. Konkrétne cviky je vhodné skonzultovať s fyzioterapeutom.

Zápal kĺbov ruky – Aké cvičenie môže pacientom pomôcť?

 • Zaobstarajte si mäkkú molitanovú loptičku a stláčajte ju v dlani.
 • Položte ruku na stôl dlaňou dole a roztiahnite prsty. Zdvihnite palec čo najvyššie, vydržte niekoľko sekúnd a položte ho späť na stôl. Ostatné prsty pri tom nechajte ležať. Postupne vystriedajte pri zdvíhaní všetky prsty.
 • Dajte si pred seba vo vzduchu ruku tak, že prsty sú pri sebe a palec smeruje prirodzene od nich. Vytvarujte prsty do tvaru písmena C, ako keby ste držali fľašu. Pomaly prsty opäť narovnajte. Cvik opakujte niekoľkokrát podľa potreby. [12]

Domáca starostlivosť o kĺby na rukách

Domáce prostredie je možné v mnohých smeroch prispôsobiť aktuálnym problémom s kĺbmi. Existuje mnoho drobných pomôcok a nápadov, ako si uľahčiť každodenné aktivity. Môžete využívať napríklad:

 • Odevy so zipsami a patentmi namiesto gombíkov,
 • nástavce na kľuku pre ľahšie otváranie dverí,
 • dotykové vypínače namiesto iných horšie ovládateľných typov vypínačov,
 • odľahčený riad a kuchynské pomôcky. [13]

Prevencia zápalov

Ako prevencia zhoršenia bolesti sa osvedčujú časté prestávky pri práci, pri jednotvárnom opakovanom pohybe rúk.

Dôležité je tiež dodržiavanie liečby všetkých chronických chorôb a vyvážené stravovanie s dostatkom potravín, ktoré pôsobia protizápalovo. [14]

Oznámenie

Dôležité upozornenia pri artritíde rúk a zápästí

Zápal kĺbov ruky je bolestivé ochorenie, ktoré môže obmedziť pracovný aj osobný život.

Čím skôr začnete riešiť s lekárom príznaky choroby, ako je opuch, bolesť a stuhnutosť prstov či zápästia, tým lepšie budú výsledky liečby.

Venujte sa pravidelne cvičeniu rúk, nezabúdajte na úľavové pozície a ruku so zápalom nepreťažujte.

Zhrnutie a odporučenie pri riešení zápalu kĺbov ruky a zápästia

1.

Navštívte lekára

Liečbu zápalu kĺbov ruky a zápästia vždy určuje lekár na základe celkového vyšetrenia, zhodnotenia vášho zdravotného stavu a po stanovení presnej diagnózy.

2.

Kauzálna liečba zápalu kĺbov ruky a zápästia

Po celkovom vyšetrení vám lekár odporučí liečbu príčiny zápalu kĺbov ruky a zápästia. V súvislosti s tým vám tiež odporučí prípadnú úpravu životného štýlu a ďalší postup riešenia.

3.

Tlmenie bolestí, opuchov a zápalov

Symptomatická liečba je zameraná na prejavy alebo príznaky (symptómy) ochorenia. Takáto liečba vám môže výrazne zlepšiť kvalitu života a v priebehu ochorenia podporiť komplexnú liečbu.

Zdroje, odkazy a literatúra

[1] Bolesti a problémy s rukami. Johns Hopkins Medicine. K dispozícii na: https: //www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[2] Pidgeon T. S. Artritída ruky. OrthoInfo, marec 2023. K dispozícii na: https: //orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/

[3] Bolesti a problémy s rukami. Johns Hopkins Medicine. K dispozícii na: https: //www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[4] Netto A. P. Bolesti rúk a reumatoidná artritída. Zdravie pri artritíde, 5. December 2021. K dispozícii na: https: //www.arthritis-health.com/types/rheumatoid/hand-pain-and-rheumatoid-arthritis

[5] Netto A. P. Bolesti rúk a reumatoidná artritída. Zdravie pri artritíde, 5. December 2021. K dispozícii na: https: //www.arthritis-health.com/types/rheumatoid/hand-pain-and-rheumatoid-arthritis

[6] Bolesti a problémy s rukami. Johns Hopkins Medicine. K dispozícii na: https: //www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[7] Pidgeon T. S. Artritída ruky. OrthoInfo, marec 2023. K dispozícii na: https: //orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/

[8] Bruce Fulghum D. Keď RA postihne vaše ruky a prsty. WebMD, 16. Apríl 2023. K dispozícii na: https: //www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[9] Osteoartróza rúk. Nadácia pre artritídu, 14. Október 2021. K dispozícii na: https: //www.arthritis.org/diseases/more-about/osteoarthritis-of-the-hands

[10] Pidgeon T. S. Artritída ruky. OrthoInfo, marec 2023. K dispozícii na: https: //orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/. Bruce Fulghum D. Keď RA postihne vaše ruky a prsty. WebMD, 16. Apríl 2023. K dispozícii na: https: //www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[11] Bruce Fulghum D. Keď RA postihne vaše ruky a prsty. WebMD, 16. Apríl 2023. K dispozícii na: https: //www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[12] Bruce Fulghum D. Keď RA postihne vaše ruky a prsty. WebMD, 16. Apríl 2023. K dispozícii na: https: //www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[13] Bruce Fulghum D. Keď RA postihne vaše ruky a prsty. WebMD, 16. Apríl 2023. K dispozícii na: https: //www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[14] Eske J. Čo spôsobuje bolesť kĺbov prstov a ako ju odstrániť. Medical News Today, 28. Apríl 2023. K dispozícii na: https: //www.medicalnewstoday.com/articles/finger-joint-pain#summary

Kde pomáha terapia pulzným magnetom Biomag 3D?

Zariadenia na 3D pulznú magnetoterapiu spoločnosti Biomag v súčasnosti pomáhajú ľuďom na všetkých kontinentoch. Tisíce spokojných používateľov a renomovaných kliník používajú inovatívne prístroje Biomag na ceste za lepším zdravím.

Londýn

Spojené kráľovstvo

Rím

Taliansko

Barcelona

Španielsko

Berlín

Nemecko

Paríž

Francúzsko

Viedeň

Rakúsko

Bratislava

Slovensko

Praha

Česká republika

Brasília

Brazília

Budapešť

Maďarsko

Dubaj

Spojené arabské emiráty

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstan

Rijád

Saúdská Arábie

Varšava

Poľsko

Bukurešť

Rumunsko

Toronto

Kanada

Washington, D.C.

Spojené Štáty Americké

Kontaktujte nás tu:

Bezplatné skúšanie
Ako a kde sa dá kúpiť?
Možnosť prenájmu
Všeobecná požiadavka

Rezervácia bezplatnej aplikácie 3D magnetoterapia

Zákazník SK

Ozveme sa vám najneskôr nasledujúci pracovný deň

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Táto webová stránka je chránená technológiou Google reCAPTCHA..
Podmienky službyZásady ochrany osobných údajov.

Prečo Biomag?

Vysoký výkon a účinnosť liečebných efektov.
Ayuda a mejorar la salud. Ya en 40 países de todo el mundo.
Pomáha k lepšiemu zdraviu.
Už v 40 krajinách sveta.
30 rokov skúseností v tejto oblasti, český výrobok.
Viac ako 100 000 spokojných zákazníkov.

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Ako ho vyskúšať?

 • Jednoducho si objednajte bezplatnú aplikáciu pomocou tohto formulára
 • Vybraný špecialista vám zavolá na telefón
 • Dohodne čas a adresu bezplatnej aplikácie
 • Prediskutuje všetky podrobnosti a vaše otázky
 • Počas bezplatnej aplikácie sa dozviete všetky funkcie a výhody magnetoterapie Biomag 3D
 • Pohodlne podporte svoje zdravie

Certifikácia a logá

Členstvo a podpora

Platby a doprava

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.