Zápaly kĺbov ruky a zápästia - popis a liečba

Máte bolesti v kĺboch ​​ruky alebo zápästia? Objavuje sa opuch, stuhnutosť a začervenanie? Môže sa jednať o ochorenie kĺbov zápalového charakteru, ktoré po nejakom čase môže viesť k zhoršeniu hybnosti a vzniku deformít. Napríklad k pokriveniu prstov či rúk.

Upozornenie:
Nepoužívajte tento či akýkoľvek iný článok na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Chcete riešiť bolesti, opuchy a zápaly?
Využite jednomesačné bezplatné zapožičanie pulznej magnetoterapie Biomag.
Rezervovať zapožičanie
Zápaly kĺbov ruky a zápästia - popis a liečba
Obrázok : Zápaly kĺbov ruky a zápästia

Popis zápalu kĺbov ruky, zápästia a príčiny vzniku

 Zápaly kĺbov ruky a zápästia môžu byť infekčné a neinfekčné. Najčastejšou príčinou neinfekčného postihnutia drobných kĺbov rúk a zápästia je reumatoidná artritída. 

Pri reumatoidnej artritíde imunitný systém napadá a ničí vlastné tkanivá. Prejavuje sa ako opuch, horúčosť, citlivosť na dotyk, bolestivosť a znížená funkčnosť. Zápal po nejakej dobe vyústi v deštrukciu a deformáciu kĺbu, teda v progresívnu polyartritídu – reumu. Choroba obmedzuje život pacienta, bráni vo vykonávaní bežnej každodennej činnosti a môže viesť až k trvalej invalidite.

V najťažších prípadoch zápalu kĺbov miznú časti kostí tvoriace kĺbové plochy. To vedie k deformitám v kĺboch. Napríklad k stočeniu prstov ruky na malíčkovú stranu. Môžu sa tvoriť výrastky na kĺboch ​​prstov ruky.

Rizikovými faktormi v rozvoji reumatoidnej artritídy sú:

 • nadváha a obezita,
 • zranenie,
 • namáhanie kĺbov nevhodnými opakovanými pohybmi.

Liečba zápalu kĺbov ruky, zápästia – zbavte sa bolesti

 Liečba infekčného zápalu kĺbu ruky alebo zápästia prebieha podaním liečiv – (cielených antibiotík a podobne) za účelom eliminácie konkrétneho odhaleného pôvodcu ochorenia.

Liečba artritídy (zápalu kĺbov) je založená na zmiernení bolesti a spomaľovaní rozvoja ochorenia.

Na liečbu artritídy kĺbov a reumatoidnej artritídy sa využíva veľké množstvo prípravkov z rôznych liekových skupín. Na spomaľovanie zápalových procesov sa využíva medikamentózna liečba pomocou nesteroidných antireumatík.

Rozvoj zápalu je možné potláčať kortikosteroidmi.

 Okrem konvenčných syntetických chorobu modifikujúcich antireumatík (najčastejšie metotrexát) existujú aj ďalšie preparáty zo skupín biologických a cielených syntetických chorobu modifikujúcich liečiv (napríklad protilátky anti-TNF-α, biologické lieky s iným mechanizmom účinku, cielené syntetické inhibítory a tak ďalej). Môžu byť používané samostatne alebo v kombinácii.

Podporná liečba na zníženie bolesti môže zahŕňať ultrazvuk, laser, polarizované svetlo, galvanizáciu či termoterapiu. Terapeuticky je dôležitá úprava životného prostredia a životosprávy. Prevencia spočíva v komplexnej starostlivosti o imunitný systém a včasná a správna liečba infekčných ochorení.

Rehabilitačná a kúpeľná liečba slúži na podporu hybnosti postihnutých kĺbov, na spomalenie progresie a na tlmenie niektorých prejavov chorôb – hlavne bolesti, opuchu.

 • Disease Modifyng Antirheumatic Drugs (DMARDs) – chorobu modifikujúce lieky.
 • Nesteroidové antireumatikum – nesteroidové liečivo pôsobiace proti bolesti, prejavom zápalu a horúčke.
 • Analgetický účinok – účinok proti bolesti.

Využíva sa celá škála metód – od liečebnej gymnastiky, cez fyzikálnu liečbu (masáže, kúpele, lokálna aplikácia chladu, kryoterapia), cez využitie liečebných elektrických prúdov, magnetických polí a polarizovaného svetla. Ďalšiu možnosťou ponúka chirurgická liečba.

V rámci rehabilitačnej starostlivosti niektorých prejavov zápalu kĺbov ruky a zápästia má významné miesto nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia Biomag, ktorá v prospech pacienta využíva protibolestivý, protiopuchový a hojivý efekt s podporou protizápalových účinkov.

Výhodou je možnosť individuálnych domácich aplikácií, ktoré umožňujú pacientovi pokračovať doma v intenzívnej rehabilitačnej liečbe aj mimo zdravotníckeho zariadenia.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán.

Pulzná magnetoterapia nie je určená priamo na liečbu zápalu kĺbov ruky, zápästia. Takú liečbu môže odporučiť iba lekár. Aplikovať pulznú magnetoterapiu môžete na prejavy zápalu kĺbov ruky, zápästia, ako sú bolesti, opuchy a zápaly.

Dôležité informácie

Prečítajte si starostlivo návod dodaný výrobcom a poraďte sa s odborným lekárom na váš zdravotný stav pred použitím akéhokoľvek zdravotníckeho prostriedku.

Biomag® Lumina 3D-e je aktívne terapeutické zariadenie – zdravotnícky prostriedok určený na použitie samostatne alebo v kombinácii s ostatnými zdravotníckymi postupmi a prostriedkami ako doplnková terapia v rámci celkového terapeutického zámeru.

Účelom aplikácií nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag® je využitie ich biologických efektov na tkanivá tak, aby napomáhali pri tlmení niektorých prejavov (symptómov) ochorenia. Ide predovšetkým o bolesť, opuchy, spazmy, zmeny mikrocirkulácie a ďalej o podporu hojenia a tlmenie ďalších symptómov, ktoré sú týmito efektmi ovplyvniteľné.

Fyziologické zmeny v tkanivách nastávajú po aplikáciách pulznej magnetoterapie Biomag® v dôsledku tlmenia bolesti, a najmä vyvolanej  vazodilatácie kapilár a prekapilár a z toho vyplývajúcich nasledujúcich liečebných efektov:

 • protibolestivého – analgetického, zmiernenie pocitu bolesti
 • hojivého – s podporou regenerácie, protizápalových a protireumatických účinkov
 • protiopuchového – protiedémového
 • myorelaxačného – uvoľňujúceho spazmy (kŕče)
 • vazodilatačného – najmä zlepšenie mikrocirkulácie
 • metabolicko-detoxikačného – urýchľuje odbúravanie škodlivín a metabolitov látkovej premeny

Určené na použitie na neporušenú pokožku cez ochrannú vrstvu, napr. jednorazovú alebo inú hygienickú podložku.

Počas používania zariadenia Biomag® Lumina 3D-e je potrebné dodržiavať najmä Zásady bezpečnej obsluhy  spolu s Kontraindikáciami/Indikáciami a používať ho v súlade s určenými podmienkami prostredia.

Základné bezpečnostné informácie sa zobrazujú aj na displeji prístroja.

Prístroje a aplikátory pulznej magnetoterapie Biomag nie je dovolené používať pri nižšie uvedených kontraindikáciách. Pri nerešpektovaní kontraindikácií môže dôjsť k poškodeniu zdravia pacienta aj obsluhy!

Pokiaľ si nie ste istí, či dobre rozumiete všetkým nižšie uvedeným kontraindikáciám a zásadám bezpečnej obsluhy, použite tieto kontakty. Predíde tak možným ťažkostiam.

 • Tehotenstvo
 • Pacemaker (elektrokardiostimulátor)
 • Krvácavé stavy
 • Menštruačné krvácanie
 • Novotvary
 • Ťažké septické stavy
 • Horúčkovité stavy
 • Aktívna TBC
 • Mykotické ochorenia v mieste aplikácie
 • Záchvatové nervové ochorenia
 • Hyperfunkcia štítnej žľazy
 • Hyperfunkcia nadobličiek
 • Myasthenia gravis
 • Ochorenie hypotalamu a hypofýzy
 • Psychózy
 • Neznáme bolesti
 • Neurčená diagnóza
 • Rozpor s odborne určeným liečebným postupom

Pokiaľ vlastníte aplikátor s polarizovaným svetlom AL16-LUM medzi ďalšie kontraindikácie patria:

 • Priame svietenie do očí (platí pri aplikácii polarizovaného svetla)
 • Pri metabolických poruchách, kde dochádza k fotosenzibilizácii kože a pri užívaní fotostimulačných prípravkov (platí pri aplikácii polarizovaného svetla)

Vedľajšie účinky:
Osobitnú pozornosť treba pri aplikácii venovať pacientom s hypotenziou (alebo sklonmi k nej) a hypertenziou. Individuálne účinky a použitie magnetoterapie je potrebné posudzovať podľa konkrétneho stavu a reakcie jednotlivých pacientov.

Pri neočakávaných reakciách prerušte aplikáciu! Pokračovať v aplikácii sa odporúča po kontrole ošetrujúcim lekárom na základe ním určeného postupu.

Tento zoznam kontraindikácií je orientačný. Vždy sa riaďte kontraindikáciami, ktoré nájdete v aktuálnom znení originálneho návodu. Tento návod Vám bol dodaný výrobcom spoločne s Vašim prístrojom.