Artrózy chrbtice

Editor: | 4. júla 2019

Bolí vás chrbát pri pohybe alebo aj v pokoji? Jednou z možných príčin bolesti môže byť artróza chrbtice. Artróza vás obmedzí v hybnosti, chrbtica je stuhnutá a človek sa ráno alebo po dlhšom čase nečinnosti ťažko pohybuje.

Bolesti chrbtice
Obrázok: Artrózy chrbtice

Hľadáte riešenie artrózy chrbtice?

Chcete sa zbaviť bolesti?

Popis artrózy chrbtice a príčiny vzniku

Artrózy patria medzi najčastejšie ochorenia pohybového aparátu. Artrózy chrbtice potom predstavujú značne závažnú formu tohto ochorenia, ktorá môže viesť až k ochrnutiu.

Ide o degeneratívne zmeny stavcov a medzistavcových platničiek s prípadným útlakom koreňových nervov.

Medzi artrotické postihnutia chrbtice patrí:

 • spondylartróza – degeneratívne ochorenie medzistavcových kĺbov,
 • spondylóza – degeneratívne ochorenie stavcových tiel.

Spondylartróza je sprevádzaná vznikom výrastkov na medzistavcových kĺboch. Pohyblivosť chrbtice je týmito zmenami obmedzená a sú utláčané miechové korene. Utlačením je vyvolaná takzvaná koreňová bolesť.

Spondylóza vedie k degenerácii tiel stavcov a ku vzniku výrastkov. Tieto výrastky sa môžu v pokročilom štádiu ochorenia zväčšiť natoľko, že spoja susedné stavce a je úplne znemožnený pohyb daného úseku chrbtice. Koreňová bolesť spravidla vystreľuje pozdĺž nervu.

Bolesti sú veľmi silné, zvyčajne sú z počiatku spojené s námahou, v neskorších štádiách ochorenia sa objavujú aj v pokoji.

Príčina ochorenia artrózou chrbtice nie je preukázaná.

Na rozvoji sa však podieľa:

 • preťaženie chrbtice športom alebo určitým druhom prác,
 • poškodenie stavcov úrazom,
 • niektoré metabolické ochorenia,
 • chronický alkoholizmus – takzvaný etylizmus,
 • fajčenie.

Liečba artrózy chrbtice – zbavte sa bolesti

Liečba je zvyčajne započatá konzervatívne, pomocou rehabilitácie a fyzikálnej terapie.

Úľavu od akútnej bolesti prinášajú lieky tlmiace bolesť a znižujúce zápal (paracetamol, ibuprofen). Nie je však vhodné ich užívať dlhodobo.

Odporúča sa podanie doplnkov stravy v podobe glukosamínu, chondroitínsulfátu, alebo kyseliny hyalurónovej.

V pokročilých štádiách je často nutné chirurgické riešenie ochorenia.

Ideálnou prevenciou artrózy je redukcia hmotnosti spoločne s vhodnou pravidelnou fyzickou aktivitou. Dostatočnou pohybovou aktivitou docielite posilnenie svalov a stabilizáciu kĺbov.

Pre spomalenie rozvoja ochorenia, riešenie príznakov, oddialenie či predídenie chirurgického zákroku môže pomôcť rehabilitačná starostlivosť v podobe 3D pulznej terapie Biomag

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Etylizmus – chronický alkoholizmus
 • Spondylartróza – degeneratívne ochorenie medzistavcových kĺbov.
 • Spondylóza – degeneratívne ochorenie stavcových tiel.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade artrózy chrbtice? 

 • Pomáha tlmiť bolesti spojené s artrózou.
 • Pôsobí proti zápalom a opuchom.
 • Zlepšuje hybnosť.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) na zníženie bolesti pri artróze chrbtice sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia vykonaná v roku 2006 na 34 pacientoch výskumným tímom S. T. Sutbeyaza v Ankare potvrdzuje významné zmiernenie bolesti pacientov trpiacich krčnou osteoartritídou, ktorým bola aplikovaná pulzná terapia (PEMF). Z uvedeného vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag môže pomôcť zmierniť bolesti pri artróze a artritíde chrbtice a zlepšiť rozsah pohybu. Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Magnetoterapia celkovo zmierňuje bolesti chrbta a chrbtice. Používam ju 2 roky, programy striedam. Problémy nevylieči, ale zmierni natoľko, že sa môžem pohybovať, nemusím nikam dochádzať na rehabilitáciu a môžem sa kedykoľvek liečiť, keď potrebujem, doma.

Jaroslav Šabatka, Protivín

Pred začatím liečby s magnetoterapiou som mal silné bolesti bedrového kĺbu, krčnej i krížovej chrbtice a ramenného kĺbu. Za dobu liečby musím povedať, že ťažkosti vo všetkých prípadoch ustupujú. Už nie sú tak intenzívne a časté.

Jaroslav Soldán, Břidličná

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.