Patentovaná 3D magnetoterapia

MDR CERTIFIED

Skúste terapiu

Pooperačný stav - príznaky, popis a liečba

Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.

Revízia

Obrázok: Pooperačný stav
Pooperačný stav

Operácia vždy znamená zásah do organizmu, pobyt v nemocnici a rôzne dlhú dobu hojenia. Už pred operáciou sa preto oplatí vedieť, ako vyzerá pooperačný stav, pooperačná starostlivosť a aké pooperačné komplikácie sa môžu vyskytnúť. Správnym prístupom môžete urýchliť a skrátiť dobu hojenia.

Zistite čo všetko operácia obnáša.Ako najlepšie potlačiť príznaky, ako sú bolesť, opuch a zápal , ktoré ju sprevádzajú. Existujú spôsoby, ako sa čo najrýchlejšie zotaviť? Viac informácií nájdete tu.

Bežné príznaky po operácii

  • Bolesť
  • Únava
  • Nevoľnosť a zvracanie – môžu byť vedľajším účinkom anestézie alebo liekov na bolesť
  • Menšia chuť na jedlo
  • Opuch a modriny

Príznaky a prejavy pooperačného stavu sa môžu líšiť v závislosti od typu vykonanej operácie, zdravotného stavu pacienta, jeho veku a mnohých ďalších faktoroch.

Ak zažívate niečo neobvyklé, neváhajte a okamžite sa poraďte so svojím lekárom. Toto môže signalizovať pooperačné komplikácie a tie je nutné bezodkladne riešiť.

Oznámenie

Správnu diagnózu môže stanoviť iba lekár. Nevyužívajte tento či akýkoľvek iný článok na internete na stanovenie diagnózy. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Operácia a pooperačný stav - popis

Čo je operácia?

Operácia je chirurgický zákrok, pri ktorom chirurg vyšetruje alebo lieči pacienta pomocou rôznych chirurgických techník a nástrojov. Súčasťou operácie môže byť odstránenie časti niektorého orgánu. [1]

Pooperačný stav je obdobie, ktoré nasleduje po chirurgickom zákroku. Zahŕňa fázu zotavenia a rekonvalescencie.

Priebeh zotavovania po operácii a jeho dĺžka sú rôzne podľa toho, o akú operáciu ide. V rámci pooperačnej starostlivosti je obvykle najdôležitejšie zvládanie bolesti a starostlivosti o operačnú ranu. Pooperačný priebeh často zahŕňa aj fyzioterapiu a ďalšie postupy, ktoré umožnia návrat k bežnému životu. Pre bezproblémové a čo najrýchlejšie zotavenie je dôležité riadiť sa pokynmi lekárov a ďalších zdravotníkov. [2]

Operácia - fotogaléria

Vedeli ste ?

  • Najčastejšou formou infekcie v rane je povrchová infekcia počas prvého týždňa po operácii.
  • Komplikácia v podobe rozostupu rany sa objavuje najčastejšie medzi 7. a 10. dňom po zákroku.
  • Hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia patrí medzi hlavné pooperačné komplikácie a často sú pre pacientov fatálne. [3]

Komplikácie po operácii

Každá operácia má svoje riziká. Po zákroku môže dôjsť k rôznym nepríjemnostiam, ktoré postupne odznejú, alebo k pooperačným komplikáciám, ktoré postihujú priamo miesto operácie či celý organizmus.

Za nepríjemnosti môžeme považovať:

  • nevoľnosť a zvracanie spôsobené anestéziou,
  • podráždenie hrdla po intubácii (zavedenie hadičky do dýchacích ciest na zabezpečenie dýchania pri operácii),
  • bolesť a opuch v mieste operácie,
  • únavu a ťažkosti so spánkom,
  • rôzne zažívacie ťažkosti.

Najčastejšie pooperačné komplikácie závažného charakteru sú:

  • Šok – stav, ktorý ohrozuje života pacienta kvôli zlyhaniu krvného obehu a narušeniu funkcie orgánov.
  • Krvácanie – strata krvi v mieste zákroku.
  • Pľúcne komplikácie – zmeny v hĺbke dýchania a obmedzené kašľanie v prvých dvoch dňoch po operácii môžu viesť k rôznym dýchacím ťažkostiam.
  • Hlboká žilná trombóza – vznik krvnej zrazeniny vo veľkých žilách na nohách, rukách alebo v inej časti tela.
  • Pľúcna embólia – zaklinenie krvnej zrazeniny v pľúcach, čo zásadne narúša ich funkciu.
  • Infekcia v rane – zápal môže ohrozovať hojenie rany i okolité tkanivá či orgány.
  • Zadržiavanie moču – po operácii môže byť narušené vyprázdňovanie, dôvodom je napríklad cievkovanie pri operácii.

Všetky tieto stavy vyžadujú rýchly zásah lekára, ktorý určí adekvátny postup a liečbu. Podľa typu komplikácie ide napríklad o podporu dýchania, krvnú transfúziu, podávanie antibiotík a liekov na riedenie krvi či opakované otvorenie operačnej rany. [4]

Komplikácie po operácii sa delia aj na skoré pooperačné komplikácie a neskoré pooperačné komplikácie. Medzi skoré pooperačné komplikácie patria: horúčka, bolesť, zmeny vnímania, krvácanie, trombóza, urologické problémy či narušené hojenie rany. Za neskoré pooperačné komplikácie sa považujú napríklad: prietrž, rôzne zrasty, neúspech operácie a nutnosť zákrok opakovať, keloidná jazva (silná vystúpená jazva). [5]

Skoré pooperačné komplikácie nastávajú v mnohých prípadoch ešte počas hospitalizácie, preto ich môže odhaliť a riešiť lekár priamo v nemocnici. Možné neskoré komplikácie ukazujú, že je nutné sledovať zdravotný stav aj po prepustení do domáceho liečenia a v prípade akýchkoľvek pochybností vyhľadať lekársku starostlivosť. Všeobecne vzaté je po operácii nutné sledovať hlavne bolesť, horúčku, opuchy a známky infekcie. [6]

Žilová trombóza

Žilová trombóza

Infekcia

Infekcia

Pľúcna embólia

Pľúcna embólia

Krvácanie

Krvácanie

Oznámenie

Odporúčame neodkladať liečbu

Neodkladajte liečbu , a ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo pochybnosti o svojom zdravotnom stave, navštívte odborného lekára. Predídete tak zbytočným zdravotným komplikáciám.

Liečba alebo čo sa deje po operácii

Úspešné zotavenie a posilnenie oslabeného organizmu sú pre pacientov po operácii zásadnými krokmi na ceste späť do práce a ku každodenným aktivitám.

Čo je kľúčové v rámci rekonvalescencie?

  • Nezabúdajte užívať všetky lieky podľa odporúčania lekára.
  • Sledujte svoj zdravotný stav, aby ste včas rozpoznali prípadné komplikácie.
  • Starajte sa o jedálniček – zdravé potraviny a dostatok bielkovín a vitamínov posilnia celý organizmus.
  • Neprepínajte sily a odpočívajte.
  • Návrat k fyzickej záťaži by mal byť postupný[7]
Oznámenie

Pozor

Liečbu po operácii môže určiť iba lekár po zvážení Vášho celkového zdravotného stavu. Nevyužívajte preto tento článok ako návod na liečebný postup, ten môže stanoviť iba lekár.

Bolesť po operácii a lieky

Prvé pooperačné dni sa môžu niesť v znamení bolesti. Druh a intenzita bolesti závisí od typu a rozsahu operácie. Podľa toho lekár určí, aké lieky na bolesť budú najvhodnejšie.

K najčastejšie využívaným liekom na pooperačnú bolesť patrí:

  • Opioidy – lieky určené na stredne silnú až silnú bolesť.
  • Nesteroidné protizápalové lieky – uľavujú od miernej bolesti, tlmia zápal a znižujú opuch
  • Paracetamol – pôsobí proti miernej bolesti a horúčke, nemá protizápalové účinky. [8]

Užívanie liekov na bolesť prináša úľavu od nepríjemných pocitov, uľahčuje zotavovanie po operácii a znižuje riziko niektorých pooperačných komplikácií.

Pooperačná liečba môže zahŕňať aj lokálne anestetiká, ktoré zaistia miestne znecitlivenie a zamedzia vnímaniu bolesti. Ak to pooperačný stav pacienta vyžaduje, môžu lekári podávať aj psychoaktívne lieky, ktoré ovplyvňujú vedomie, emócie a náladu.

Medzi pooperačné opatrenia na zvládanie bolesti patria aj studené obklady, rôzne relaxačné techniky a alternatívne spôsoby zmierňovania bolesti. [9]

Pooperačná starostlivosť o ranu a jazvu

Result of laparoscopic surgery: several small wounds instead of a long incision
Výsledok laparoskopickej operácie: niekoľko malých rán namiesto dlhého rezu

Po každej operácii zostane v mieste zákroku na tele pooperačná rana a následne jazva. Otvorené operácie, pri ktorých sa chirurg dostáva do miesta zákroku klasickým rezom, prinášajú väčšie jazvy. Naopak po laparoskopických operáciách (zavádzanie chirurgických nástrojov cez malé otvory) zostávajú pacientom len rany o veľkosti kľúčovej dierky[10]

Pooperačná rana môže byť zdrojom infekcie, preto sa o ňu treba správne starať.

Hlavné zásady je možné zhrnúť do niekoľkých bodov:

  • Umyte si ruky vždy, keď budete na ranu siahať.
  • Kontrolujte pravidelne stav pooperačnej rany alebo čerstvej jazvy. Sústreďte sa na jej farbu, prípadný sekrét z rany a na súdržnosť stehov.
  • Dodržujte interval preväzov a na ranu používajte špeciálne krytie a náplasti, ktoré odporučí lekár.
  • Ranu niekoľko dní po operácii nenamáčajte a so sprchovaním počkajte, kým to nedovolí váš lekár. Kúpanie a plávanie je vhodné až po vytvorení pevnej jazvy.
  • Kýchanie a kašľanie môže v prvých dňoch po operácii spôsobiť rozostup rany. Pri kašli preto vyvíjajte tlak proti jazve (rukami alebo vankúšom), aby sa nenarušila celistvosť zošitého miesta. [11]
Pooperačné hojenie rany: kontroluje sa stav rany, jej farba a prípadné známky infekcie
Pooperačné hojenie rany: kontroluje sa stav rany, jej farba a prípadné známky infekcie

Po vytvorení jazvy môžete začať s jej premazávaním a tlakovou či inou masážou podľa odporúčania lekára. Správna a pravidelná starostlivosť prispeje k tomu, aby vznikla hladká, pružná a nebolestivá jazva.

  • Jazvu si neškriabte a nedráždite ju napríklad tesným oblečením.
  • Na premazávanie používajte šetrné, neparfumované prípravky.
  • Dávajte pozor na slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť trvalé tmavšie zafarbenie jazvy.

Pokiaľ sa pooperačný stav jazvy zhorší a objaví sa na nej opuch, začervenanie alebo iné zmeny, konzultujte jej podobu s lekárom. Jazva získa svoju konečnú podobu až po 12-18 mesiacoch od operácie.  [12]

Prognóza a životný štýl po operácii

Pokiaľ je zdravotný stav bezprostredne po operácii bez komplikácií, dostáva sa pacient po krátkom čase z jednotky intenzívnej starostlivosti na bežnú nemocničnú izbu. Dĺžka pobytu na JIS sa pohybuje od niekoľkých hodín až po niekoľko dní v závislosti od typu operácie.

Pooperačný stav a prognóza jeho ďalšieho vývoja súvisia so základným ochorením a dôvodom operácie. Všeobecne platí, že pokiaľ pacienti dodržiavajú všetky inštrukcie a odporúčania od lekára, v domácom prostredí sa postupne zotavia a vrátia k bežnému životu. [13]

  • Operácia a následná rekonvalescencia môže spôsobiť stratu svalovej hmoty. Pred operáciou a po nej sa preto oplatí dbať na kvalitnú výživu s dostatkom všetkých živín a bielkovín.
  • Správny jedálniček pomôže urýchliť zotavenie a znižuje riziko rôznych pooperačných komplikácií.
  • Nezabúdajte dostatočne piť. Hydratácia je dôležitá pre krvný obeh.
  • Po operácii sa začnite čo najskôr hýbať, aby ste opäť získali potrebnú svalovú silu. Dodržujte pri tom rady od lekára alebo fyzioterapeuta. [14]

Alternatívne a doplnkové liečebné metódy

Akupunktúra – alternatívna liečba bolesti po operácii
Akupunktúra - alternatívna liečba bolesti po operácii

Hojenie a zotavenie po operácii je možné podporiť rôznymi alternatívnymi metódami. Využívať sa môže napríklad homeopatia, akupunktúra, masáže či rôzne relaxačné techniky. [15]

  • Masáže podporujú cirkuláciu krvi, zmierňujú bolesť, zlepšujú rozsah pohybu a môžu zlepšiť stav jazvy. [16]
  • Akupunktúra uľavuje od rôznych typov bolesti a môže zmierniť pooperačné opuchy. [17]
  • Podporná homeopatická liečba vedená skúseným homeopatom môže mať priaznivý vplyv na bolesť, svrbenie, opuch či modriny v mieste operácie. Využíva sa tiež na zmiernenie únavy či úzkosti súvisiace so zákrokom. [18]
Oznámenie

Dôležité upozornenie pri pooperačnom stave

Cieľom pooperačnej starostlivosti je čo najrýchlejšie zotavenie a návrat k bežnému životu.

Počas rekonvalescencie je potrebné sledovať stav rany a jazvy, aby ste predišli možným komplikáciám s hojením.

Nepodceňujte význam kvalitnej výživy, pitného režimu a pohybu v pooperačnom období.

Zhrnutie a odporúčania v prípade pooperačných stavov

1.

Navštívte lekára

Liečbu po operácii vždy určuje lekár na základe celkového vyšetrenia, zhodnotenia vášho zdravotného stavu a po stanovení presnej diagnózy.

2.

Kauzálna liečba

Po celkovom vyšetrení vám lekár odporučí liečbu príčiny ochorenia. V súvislosti s tým vám tiež odporučí prípadnú úpravu životného štýlu a ďalší postup riešenia.

3.

Tlmenie bolestí, opuchov, zápalov a podpora hojenia

Symptomatická liečba sa zameriava na prejavy alebo príznaky (symptómy) ochorenia. Takáto liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu vášho života a podporiť komplexnú liečbu v priebehu ochorenia.

Zdroje, odkazy a literatúra

[1] Slovník termínov rakoviny NCI. Národný onkologický inštitút. K dispozícii na: https: //www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/surgery

[2] Pietrangelo A. Pooperačná starostlivosť. Healthline, 7. Júl 2018. K dispozícii na: https: //www.healthline.com/health/postoperative-care

[3] Willacy H. Bežné pooperačné komplikácie. Patient.info, 1. November 2020. K dispozícii na: https: //patient.info/doctor/common-postoperative-complications-pro

[4] Po operácii: ťažkosti a komplikácie. Johns Hopkins Medicine. K dispozícii na: https: //www.verywellhealth.com/post-surgery-recovery-tips-and-guide-3156833

[5] Willacy H. Bežné pooperačné komplikácie. Patient.info, 1. November 2020. K dispozícii na: https: //patient.info/doctor/common-postoperative-complications-pro

[6] Willacy H. Bežné pooperačné komplikácie. Patient.info, 1. November 2020. Dostupné na: https: //patient.info/doctor/common-postoperative-complications-pro; Všeobecné pokyny po operácii (po operácii). UK HealthCare. Dostupné na: https: //ukhealthcare.uky.edu/orthopaedic-surgery-sports-medicine/resources/post-operative-general-instructions

[7] Pietrangelo A. Pooperačná starostlivosť. Healthline, 7. Júl 2018. K dispozícii na: https: //www.healthline.com/health/postoperative-care

[8] Sissons B. Aké lieky proti bolesti môže človek užívať po operácii? Medical News Today, 24. Február 2023. K dispozícii na: https: //www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-pain-medication-after-surgery

[9] Sissons B. Aké lieky proti bolesti môže človek užívať po operácii? Medical News Today, 24. Február 2023. K dispozícii na: https: //www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-pain-medication-after-surgery

[10] Laparoskopia (operácia kľúčovou dierkou). NHS, 1. August 2018. K dispozícii na: https: //www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-pain-medication-after-surgery

[11] Whitlock J. Zotavenie po operácii. Verywell Health, 14. Júl 2023. K dispozícii na: https: //www.verywellhealth.com/post-surgery-recovery-tips-and-guide-3156833

[12] Informácie o jazve – Starostlivosť o jazvu. Hull University Teaching Hospitals NHS Trust, 2. Január 2023. K dispozícii na: https: //www.hey.nhs.uk/patient-leaflet/scar-information/

[13] Pietrangelo A. Pooperačná starostlivosť. Healthline, 7. Júl 2018. K dispozícii na: https: //www.healthline.com/health/postoperative-care

[14] Stratégie výživy a životného štýlu pred a po operácii na optimalizáciu vášho zotavenia. Kanadská nadácia pre zdravie tráviaceho traktu, 1. December 2022. K dispozícii na: https: //cdhf.ca/en/pre-and-post-surgery-nutrition-and-lifestyle-strategies-to-optimize-your-recovery/

[15] Alternatívne metódy na pomoc pri zvládaní bolesti po ortopedickej operácii. OrthoInfo, október 2011. K dispozícii na: https: //orthoinfo.aaos.org/en/recovery/alternative-methods-to-help-manage-pain-after-orthopaedic-surgery/

[16] Po operácii. Physio.co.uk. K dispozícii na: https: //www.physio.co.uk/treatments/massage/when-can-massage-help/post-surgery.php

[17] Alternatívne metódy na pomoc pri zvládaní bolesti po ortopedickej operácii. OrthoInfo, október 2011. K dispozícii na: https: //orthoinfo.aaos.org/en/recovery/alternative-methods-to-help-manage-pain-after-orthopaedic-surgery/

[18] Podpora pri operácii a zotavení (homeopatia). PeaceHealth, 31. Október 2012. K dispozícii na: https: //www.peacehealth.org/medical-topics/id/hn-2259000

Kde pomáha terapia pulzným magnetom Biomag 3D?

Zariadenia na 3D pulznú magnetoterapiu spoločnosti Biomag v súčasnosti pomáhajú ľuďom na všetkých kontinentoch. Tisíce spokojných používateľov a renomovaných kliník používajú inovatívne prístroje Biomag na ceste za lepším zdravím.

Londýn

Spojené kráľovstvo

Rím

Taliansko

Barcelona

Španielsko

Berlín

Nemecko

Paríž

Francúzsko

Viedeň

Rakúsko

Bratislava

Slovensko

Praha

Česká republika

Brasília

Brazília

Budapešť

Maďarsko

Dubaj

Spojené arabské emiráty

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstan

Rijád

Saúdská Arábie

Varšava

Poľsko

Bukurešť

Rumunsko

Toronto

Kanada

Washington, D.C.

Spojené Štáty Americké

Kontaktujte nás tu:

Bezplatné skúšanie
Ako a kde sa dá kúpiť?
Možnosť prenájmu
Všeobecná požiadavka

Rezervácia bezplatnej aplikácie 3D magnetoterapia

Zákazník SK

Ozveme sa vám najneskôr nasledujúci pracovný deň

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Táto webová stránka je chránená technológiou Google reCAPTCHA..
Podmienky službyZásady ochrany osobných údajov.

Prečo Biomag?

Vysoký výkon a účinnosť liečebných efektov.
Ayuda a mejorar la salud. Ya en 40 países de todo el mundo.
Pomáha k lepšiemu zdraviu.
Už v 40 krajinách sveta.
30 rokov skúseností v tejto oblasti, český výrobok.
Viac ako 100 000 spokojných zákazníkov.

Jana Kovářová Starostlivosť o zákazníkov

Ako ho vyskúšať?

  • Jednoducho si objednajte bezplatnú aplikáciu pomocou tohto formulára
  • Vybraný špecialista vám zavolá na telefón
  • Dohodne čas a adresu bezplatnej aplikácie
  • Prediskutuje všetky podrobnosti a vaše otázky
  • Počas bezplatnej aplikácie sa dozviete všetky funkcie a výhody magnetoterapie Biomag 3D
  • Pohodlne podporte svoje zdravie

Certifikácia a logá

Členstvo a podpora

Platby a doprava

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.