Zlomeniny

Editor: | 4. marca 2020

Silne Vás bolí miesto zranenia a bolesť narastá pri každom pokuse o pohyb? Objavuje sa opuch alebo krvná podliatina? Môže ísť o zlomeninu. Je nutné čo najskôr navštíviť lekára. Ak sa to hneď nedá, je dôležité zlomenú časť znehybniť do doby jeho návštevy.

Zlomeniny
Obrázok: Zlomeniny

Hľadáte riešenie zlomenín?

Chcete sa zbaviť problémov?

Popis zlomeniny a príčiny vzniku

Zlomenina (latinsky fraktúra) znamená situáciu, kedy nastalo porušenie celistvosti kosti.

Najčastejšou príčinou je úraz či dopravná nehoda, pád a podobne.

Zlomeniny môžu byť tiež únavové (stresové), ktoré vznikajú na podklade opakovaných mikrotraumat pri preťažovaní, ďalej patologické, tie sú dôsledkom oslabenia kosti napríklad osteoporózou.

Ako spoznať zlomeninu?

Najsilnejším príznakom je bolesť, ďalej opuch alebo vytvorenie modriny v mieste zranenia. Niekedy môže dôjsť k deformitě končatiny či ku krvácaniu pri mieste zlomenia. Nie je možné vykonať normálny pohyb.

Podľa poškodenia kožného krytu je možné ich deliť na otvorené (sprevádzané vonkajším krvácaním) a zatvorené (bez porušenia kože).

Rizikom môže byť poškodenie nervov a možné následné ochrnutie. Porušením ciev môže v dôsledku krvácania dôjsť k rozvoju šoku. Komplikáciou je aj vniknutie infekcie pri otvorenej zlomenine.

Pri hojení je potom rizikom vznik pakĺbov (pseudoartrózy), kedy úlomky kostí nezrastú, ale sú trvalo pohyblivé.

Liečba zlomenín – zbavte sa ťažkostí

Prvou pomocou je zastaviť krvácanie, v prípade, keď dôjde k poraneniu cievy. Ďalej postihnuté miesto znehybniť a následuje transport k lekárovi.

Liečebný postup spočíva v napravení zlomeniny, ďalej fixácii, po nej nasleduje rozcvičenie až do fázy plného zaťaženia. Niekedy je nutný operačný zákrok. Fixácia môže byť sadrová, plastová či ortézou.

Neoddeliteľnou súčasťou je rehabilitácia, ktorá sa významne podieľa na úspechu liečby.

Napríklad 3D pulzná terapia Biomag sa veľmi často používa už od prvých dní po zranení. Jej cieľom je ovplyvniť nielen mäkké tkanivá, ale aj kostné tkanivo a chrupavku. Ďalej potom výrazne podporiť a urýchliť hojenie, novotvorbu a obnovu poškodených tkanív.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Trieštivá zlomenina – zlomenina, kedy kosť sa roztriešti na viac kusov, ide o horšie liečiteľnú zlomeninu.
 • Impresívna zlomenina – zlomenina, ktorá vzniká násilím na malý okrsok kosti, ktorý sa vtláča dovnútra (napríklad zlomenina na kostiach lebky).

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade zlomenín?

 • Pomáha urýchliť hojenie.
 • Aktivuje tvorbu nového tkaniva (rýchlu stavbu kostného tkaniva a zavápnenie).
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) v prípade hojenia zlomenín sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia vykonaná tímom W. J. Sharrarda pôsobiaceho v Royal Hallamshire Hospital v anglickom Sheffielde potvrdzuje, že liečba pomocou pulznej terapie (PEMF) významne ovplyvňuje hojenie zlomenín holennej kosti, výrazne prispieva k skráteniu doby liečby, ale aj lepšiemu zrastu kostí. Z publikovaného textu vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag môže pomôcť pri liečbe týchto ťažkostí.  Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Mal som zlomeniny oboch kolien, v ktorých mám navyše artrózu. Zhltol som veľa liekov. Po kúpe prístroja Biomag, prišla tá správna úľava. Už nemám také bolesti.

František Maňák, Karviná

Po zlomenine píšťaly, odstránení sadry a niekoľkomesačnej rehabilitácii mi zostal zatuhnutý, opuchnutý a bolestivý členok. Po kúpe magnetoterapeutického prístroja prestali bolesti môjho členku, prístroj pomáha celej rodine.

Hana Hobzová, Sázava

Došlo u mňa k zlomeniu dvoch stavcov v driekovej časti chrbtice, následne po pobyte v nemocnici a rehabilitácii stále neznesiteľné bolesti. Začala som sa liečiť magnetoterapiou, zhruba po pol roku ťažkosti ustali.

Jiřina Boráková, Havířov

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.