Bechterev

Editor: | 4. júla 2019

Trpíte chronickými bolesťami a stuhnutosťou v dolnej časti chrbtice? Je bolesť najväčšia v pokoji a zmierňuje sa pri fyzickej aktivite? Možnou príčinou môže byť Bechterevova choroba. Dôležitá je včasná diagnostika, ktorá pomáha znižovať následky a zlepšovať priebeh ochorenia.

Charakteristika Bechterevovej choroby
Obrázok: Bechterev

Hľadáte riešenie Bechterevovej choroby?

Chcete sa zbaviť bolesti?

Popis Bechterevovej choroby a príčiny vzniku

Bechterevova choroba (morbus Bechterev či ankylozujúca spondylartritída) je chronické zápalové ochorenie chrbtice vyznačujúce sa bolesťou a stuhnutosťou chrbtice. Má dlhodobý a postupne sa zhoršujúci priebeh.

Zápal vedie k ankylóze, teda nahradeniu pôvodného spojenia kĺbu pevným väzivovým alebo kosteným spojením. Tieto zrasty v kĺbe potom znemožňujú jeho hybnosť.

Ankylóza pri Bechterevovej chorobe postihuje jednotlivé segmenty chrbtice, v rozvinutých stavoch i celú chrbticu.

Ide o autoimunitné ochorenie, kedy dochádza k produkcii protilátok proti vlastnému tkanivu.

Postihnuté tkanivá pri tejto chorobe sú:

 • úpony väzov chrbtice,
 • kĺby krížovej oblasti chrbtice,
 • kĺb medzi kosťou krížovou a panvou.

Ochorenie sa môže prejaviť aj mimo oblasti chrbtice. Môže dôjsť k obmedzeniu kapacity hrudníka, a teda k obmedzeniu plnej rozťažnosti pľúc, hrozí srdcová nedostatočnosť, prípadne zlyhávanie obličiek.

Postihnutie chrbtice, so súčasným postihnutím bedrového kĺbu má spravidla horší priebeh a je ťažšie liečiteľné.

Bechterevova choroba sa najčastejšie prejaví vo veku 15 až 30 rokov, a to predovšetkým u mužov.

Presná príčina tohto ochorenia zostáva nejasná. V jej rozvoji zohráva určitú úlohu dedičnosť.

Liečba Bechterevovej choroby – zbavte sa bolesti

Liečba Bechterevovej choroby vyžaduje dlhodobý odborný prístup. Choroba nie je úplne vyliečiteľná, a preto sa zameriava na zmiernenie príznakov a spomalenie rozvoja ochorenia.

Základom úspešnej liečby Bechterevovej choroby je včasná diagnóza. Zabrániť chorobe nejde, zásadný je na ňu myslieť a včas rozpoznať.

Liečba je založená na rehabilitácii a fyzikálnej terapii. Využíva sa elektroliečba, 3D pulzná terapia a ultrazvuková terapia.

Terapeuticky je dôležitá úprava životného štýlu, zdravá strava či kúpeľná liečba.

Zvyčajne je tiež nasadzovaná imunomodulačná liečba, biologická liečba, nesteroidové antireumatiká a ďalej takzvané lieky modifikujúce chorobu (DMARDs – Disease Modifyng Antirheumatic Drugs).

3D pulzná terapia Biomag pomáha významne riešiť príznaky Bechterevovej choroby.

Vysvetlenie vybraných pojmov:

 • Ankylóza – väzivové alebo kostené spojenie kĺbu, ktoré nahradzuje pôvodné spojenie kĺbu.
 • Analgetický účinok – účinok proti bolesti.
 • Nesteroidové antireumatikum – nesteroidové liečivo pôsobiace proti bolesti, prejavom zápalu a horúčke.

Patentovaná 3D pulzná terapia Biomag. Ako pôsobí?

Základným princípom pôsobenia 3D pulznej terapie Biomag je generovanie elektromagnetických pulzov. Tieto pulzy cez odev aj cez celú hĺbku tkaniva prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (napríklad frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali rôzne zdravotné ťažkosti.

Pre túto liečbu na princípe elektromagnetických pulzov sa všeobecne používa pojem pulzná magnetoterapia (v angličtine sa zvyčajne používa skratka PEMF).

Patentovaná 3D technológia Biomag navyše zaisťuje presnejší a nerušený tvar pulzov, zvyšuje výkon a pulzy vďaka nej môžu pôsobiť z rôznych strán. Ide tak o úplne novú a unikátnu medicínsku technológiu na trhu.

Aké sú výhody terapie v prípade Bechterevovej choroby?

 • Pomáha tlmiť bolesti.
 • Pôsobí proti zápalom a opuchom.
 • Pomáha zlepšovať hybnosť a spomaľovať ďalšie poškodzovanie kĺbov.
 • Vďaka jednoduchému ovládaniu možno aplikovať aj v domácej starostlivosti.
 • Ide o riešenie bez ďalších liekov.
 • Ide o neinvazívnu metódu.

3D terapia Biomag a jej účinky - vysvetľuje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulznej terapie – vedecké štúdie

Efekty pulznej terapie (PEMF) pri Bechterevovej chorobe sú podložené mnohými štúdiami. Napríklad klinická štúdia z roku 1999 uskutočnená autormi pôsobiacimi na Katedre neurológie a neurochirurgie Štátnej zdravotnej univerzity v Petrohrade preukazuje, že pulzná terapia (PEMF) je efektívna metóda pri liečbe pacientov so spondylogenným ochorením nervového systému. Z uvedeného vyplýva, že 3D pulzná terapia Biomag vďaka svojmu analgetickému účinku môže pomôcť zmierniť problémy Bechterevovej choroby. Viac o vedeckej štúdii.

Pozitívne efekty aplikácií pulzového magnetického poľa (PEMF) dokladajú klinické štúdie od významných autorít a renomovaných inštitúcií.  Najnovší zoznam týchto klinických štúdií nájdete na tejto stránke. Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme ľahko sa orientovať v týchto odborných dátach.

Na našom oddelení je aplikácia magnetického pulzového poľa veľmi dobre využívaná. Oceňujeme možnosť aplikácie nielen podľa čísiel programu, ale aj možnosť vytvárania vlastných programov. Prístroj je malý, dobre sa ovláda, ovládanie je jednoduché, pri veľmi dobrom výkone.

Fakultná nemocnica Na Bulovce Praha – Oddelenie liečebnej rehabilitácie

Liečenie pulzovým magnetickým poľom v našich kúpeľoch používame viac ako 10 rokov. Prístroje Biomag používame v rámci rehabilitačnej aj kúpeľnej liečby. Kombinácia magnetoterapie s inými rehabilitačnými metódami je veľmi výhodná, pretože dochádza k sčítaniu účinkov magnetoterapie s inými metódami (účinku proti bolesti, proti opuchu, regeneračného účinku a myorelaxačného).

Anenské slatinné kúpele – Lázně Bělohrad

S prístrojom sme spokojní, dobrá je aj manipulácia s aplikátormi a dobré sú liečebné výsledky. Odozva od pacientov je kladná. Frekvencia využitia je zhruba 50 aplikácií týždenne.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Mala som problémy s krčnou chrbticou. Akýkoľvek prudší pohyb hlavou mi spôsoboval ťažkosti. Použitím magnetoterapie sa veľmi rýchlo moja zdravotná situácia začala meniť k lepšiemu, najväčšiu radosť mi robí bezbolestný pohyb hlavou.

Ladislava Martinková

Mal som problémy s bedrovou chrbticou a s hemoroidmi. Po použití magnetoterapie bolesti chrbtice postupne ustúpili a hemoroidy som si vyliečil. Manželke do mesiaca ustúpili bolesti kolenného kĺbu, ale lieči sa naďalej.

Manželia Babicoví, Kojetín

Mňa a môjho manžela trápili dlhodobé bolesti krčnej chrbtice a kĺbov. Bolesť v ramene bola tak veľká, že som sa nedokázala učesať. Po šiestich mesiacoch liečby je rameno v poriadku a bolesti v chrbtici výrazne menšie.

Manželia Sousedíkovi, Zlín

* Informačný dodatok: Výsledky terapie môžu byť individuálne a nemusia tak vždy zodpovedať tu zverejneným skúsenostiam.

Lekári a naši ďalší klienti využívajú pulznú terapiu Biomag aj na tieto ochorenia a ťažkosti:

 • Diabetes
 • Bolesti chrbtice
 • Bercové vredy – vredy predkolenia
 • Vysoký tlak
 • Karpálny tunel
 • Artrózy kĺbov
 • Ďalšie ťažkosti

Rezervujte si vyskúšanie 3D pulznej terapie Biomag

Spoločnosť Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostredníctvom certifikovaných partnerov možnosť vyskúšania 3D pulznej terapie Biomag po celom Slovensku.

Cieľom je, aby sa každý mohol s prístrojmi a terapiou zoznámiť a osobne ju otestovať.

Využite túto možnosť a vyskúšajte patentovanú 3D pulznú terapiu.

 

Zákazník

Zanechajte kontakt nášmu špecialistovi

 • ✓ Poskytne Vám všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú
 • ✓ Posúdi Vaše zdravotné ťažkosti
 • ✓ Pomôže s výberom najvhodnejšieho prístroja
 • Umožní vyskúšanie a prípadne pre Vás zaistí objednanie prístrojov

Položky označené* sú povinné.

Zásady ochrany osobných údajov tu.Informatívny dodatok k spracovaniu osobných údajov tu.