Tinnitus (ušné šelesty a pískanie v ušiach), nedoslýchavosť a vertigo (závrate) sú tri základné príznaky Meniérovej choroby.

Príčinou ochorenia je postihnutie vnútorného ucha s rovnovážnym ústrojenstvom – dysfunkcia endolymfatického saka. Hlavným príznakom je záchvat rotačného vertiga, ktorý je veľmi premenlivý a obvykle mu predchádza aura. Ďalšie dva príznaky, tinnitus a nedoslýchavosť, sú obvykle jednostranné.

Tinnitus (ušné šelesty alebo pískanie v ušiach) býva trvalý alebo intermitentný. Nedoslýchavosť sa v priebehu ochorenia zhoršuje a k úprave sluchu už nedochádza. Kauzálna liečba nie je známa.

V období záchvatu sú podávané lieky tlmiace závrate a lieky, ktoré upravujú zloženie a množstvo endolymfy. Po zlyhaní všetkých ostatných možností je indikovaná chirurgická liečba.

U Meniérovho syndrómu ide o rovnaké klinické prejavy, ale príčina môže byť rôzna (napr. hormonálne poruchy, poruchy vodného metabolizmu, hypovitaminózy, toxické látky, poruchy krčnej chrbtice, poúrazové stavy a pod.).

Ušné šelesty sa môžu vyskytovať ako súčasť Meniérovej choroby alebo samostatne. Vždy je v pozadí porucha prekrvenia a cievneho zásobenia vnútorného ucha. Preto je aj liečba zameraná na zlepšenie prísunu okysličenej krvi a živín. Ak sú zmeny dlhodobé a poškodenie trvalé – potom sú efekty liečby minimálne.

Cervikovestibulárny syndróm vzniká pri blokáde krčnej chrbtice spojenej s poruchou prekrvenia mozočku útlakom vertebrálnych artérií. Vznikajú závrate závislé na polohe hlavy.

Prečítajte si nižšie výsledky klinických štúdií dokazujúcich mieru úspešnosti nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie pri liečbe tohto ochorenia.

Viac klinických štúdií podľa diagnóz:

Súvisiace diagnóza: Tinnitus (ušné šelesty, pískanie v ušiach)